Polacy cenią dobrą fantastykę. Zobacz, które powieści z gatunku fantasy znalazły się na polskiej liście bestsellerów.
Nie jest przesadą stwierdzenie, że saga o Wiedźminie i jej autor są naszą dumą narodową. Czytelnicy z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii rzadko się orientują, kim był Sienkiewicz i Mickiewicz, za to doskonale znają Andrzeja Sapkowskiego, ojca „białogłowego” mistrza magii. Niezwykłe opowiadania nawiązujące do słowiańskiej tradycji od lat znajdują się na liście ulubionych książek Polaków. Na fanów Geralda i jego przygód czeka miła niespodzianka – elegancko wydany zbiór wszystkich ośmiu książek o Wiedźminie. Prawdopodobnie najlepszy prezent dla czytelników ceniących literaturę fantasy na światowym poziomie.
Dlaczego uwielbiamy Wiedźmina?
Naprawdę rzadko kiedy mamy do czynienia z sytuacją, w której bohater literacki zyskuje fanów wśród czytelników, miłośników gier komputerowych i komiksów. Wiedźmin stał się tak kultową postacią, że przeniknął do wszystkich rodzajów mediów – tradycyjnych (książka, kino) i nowoczesnych (gry komputerowe, internet). Badania opinii społecznych wskazują, że Gerald zaskarbił sobie sympatię dorosłych i młodzieży. Nierzadko się zdarza, że nastolatki zafascynowane grami, docierają do źródła, czyli książek Sapkowskiego.
Polacy doceniają sagę „Wiedźmin” m.in. dlatego, że przeciwieństwie do innych książek z tego gatunku, odwołuje się do słowiańskich korzeni. Czytelnicy czują ulgę, gdyż nie muszą po raz kolejny wertować stron przesiąkniętych zachodnią kulturą. Mówi się, że Gerald jest swojski, jest „nasz”. Nie odwiedza amerykańskiej prerii, ale słowiańskie wsie. Nie przypomina kowboja, ani cyborga. Odziany jest w skóry i rycerskie zbroje. Zamiast karabinu, dzierży miecz. Mimo tego, że świat przedstawiony w książkach Sapkowskiego jest 100% fikcją, rządzą w nim odwieczne prawa, klasyczne problemy społeczne i ludzkie dramaty, dlatego świat ten zdaje się istnieć naprawdę. Wierzymy autorowi w każde napisane słowo, każdy dialog, opis postaci i rozegraną bitwę. W obliczu zagrożenia bohaterów – czujemy strach, podczas scen erotycznych – czujemy ekscytację. Tak właśnie działa pióro „naszego” Sapkowskiego.
Fantastyczny bestseller wśród e-booków
Wśród czytelników lubiących papierowe wydania książek, to właśnie saga o Wiedźminie znalazła się na liście bestsellerów. Sympatycy e-booków docenili również „Gildię Magów”, napisaną przez Trudi Canavan, okrzykniętą jedną z najlepszych debiutujących autorek książek fantasy. „Gildia magów” to debiut pisarki z 2001 roku, ale w wielu księgarniach, książka ta wciąż znajduje się na listach bestsellerów. Na przestrzeni 15 lat, Trudi Canavan stworzyła kilka docenionych przez krytyków i czytelników trylogii. Na uwagę zasługuje na przykład „Era Pięciorga” wydana w latach 2005-2006. Jeżeli ktoś jednak woli nowości wydawnicze, to powinien przeczytać „Trylogię Prawa Milenium” (2014-2015), w skład której wchodzi najnowsza jeszcze nie opublikowana powieść autorki „Successor’s Son” (ukaże się w 2016).