Bestsellery i zestawieniaCiekawostki o książkach

Lista najczęściej zakazywanych książek w Ameryce w 2015 roku

bible622

Czytelnik w Ameryce nie ma łatwego życia. Świadczyć może o tym fakt, iż w tym państwie, co roku, tworzy się zestawienie 10 książek, których z jakiś powodów nie powinno być w bibliotekach publicznych i szkołach. Taką listę najczęściej zakazywanych książek tworzy Stowarzyszenie Amerykańskich Bibliotek. Co najbardziej zaskakujące, od ponad 25 lat (bo od tylu już powstają takie rankingi) po raz pierwszy znaleźć tam można…Biblię. I to aż na 6 miejscu! Jak to się stało? Otóż, James LaRue, kierownik biura ds. Wolności Intelektualnej, współpracującego ze Stowarzyszeniem Amerykańskich Bibliotek, tłumaczy te zdarzenie następująco: według niektórych ludzi zakup egzemplarza Biblii do szkoły lub publicznej biblioteki narusza odrębność kościoła i państwa. Nie wyklucza on także działań odwetowych, które prowadzą pewne grupy religijne. Jeśli chrześcijanie nie zgadzają się na to, by jakaś inna książka religijna znalazła się w bibliotece to rodzice, wyznający daną wiarę, próbują usunąć z niej Biblię.

Jak mówi LaRue żadna z podobnych ksiąg, we wspomnianych wyżej miejscach, nie narusza rozdziału kościoła i państwa do chwili, w której placówki nie opowiadają się za żadną ze stron. Dopóki nie rozprzestrzeniają konkretnych poglądów i nie wiążą się z nimi, wszystko jest w porządku.

Biuro do spraw Wolności Intelektualnej, w samym roku 2015 dostało aż 275 doniesień o przypadkach, w których to próbowano ograniczyć dostępność danej książki lub całkowicie usunąć ją z bibliotek publicznych oraz szkolnych. Chociaż statystyki pokazują, że liczba takich incydentów maleje to James LaRue nie pozostawia złudzeń. Uważa, że problem jest wciąż aktualny, ponieważ jak mówi, na jedno odnotowane zgłoszenie przypada, co najmniej pięć, które nie zostały zarejestrowane. Dodatkowym czynnikiem wskazującym mylne przekonanie o malejącej liczbie takich zachowań może być również fakt, że cenzura książek niekoniecznie musi odbywać się w bibliotekach. Ograniczony dostęp do książek spowodowany może być poprzez zmiany programu nauczania.

Jak widać, amerykańscy czytelnicy nie mają łatwo. Poniżej przedstawiamy wam listę 10 książek, do których najczęściej próbowano ograniczyć dostęp w roku 2015. Wydaje się absurdalna? Jak myślicie, jakie polskie książki mogłyby znaleźć się na takiej liście i dlaczego?

  1. John Green „Szukając Alaski”
  2. E.L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”
  3. Jessica Herthel i Jazz Jennings „I Am Jazz”
  4. Susan Kuklin „Beyond Magenta: Transgender Teens Speak Out”
  5. Mark Haddon „Dziwny przypadek psa nocną porą”
  6. Biblia
  7. Alison Bechdel „Fun Home. Tragikomiks rodzinny”
  8. Craig Thompson „Habibi”
  9. Jeanette Winter „Nasreen’s Secret School: A True Story from Afghanistan”
  10. David Levithan „Two Boys Kissing”