10 filmowych adaptacji science fiction XX wieku – cz. 2
Zapraszamy na drugą część zestawienia 10 filmowych adaptacji literatury science fiction XX wieku. Mimo że poniżej przedstawiona jest druga piątka, wcale nie oznacza, że jest gorsza. Każda z poniższych pozycji w równym stopniu jest warta uwagi.
10 filmowych adaptacji science fiction XX wieku – cz. 2
Wehikuł Czasu (1960), adaptacja powieści H. G. Wellsa
Sześćdziesięcioletni film bez wątpienia należy do grona tych, które warto obejrzeć. W czasach, gdy kino i technologia obróbki obrazu rozwija się w szalonym tempie, film Georga Pala można traktować już jako „antyczną” ciekawostkę.
Główny bohater, fizyk i wynalazca od wielu lat próbuje rozwikłać zagadkę czwartego wymiaru, aby móc podróżować w czasie. W końcu udaje mu się skonstruować wehikuł, który przenosi go w przyszłość.
Książkę, na której podstawie powstał scenariusz, znajdziesz w tym miejscu.
451° Fahrenheita (1966), adaptacja powieści Ray’a Bradbury’ego
W nieokreślonej przyszłości książki zostały uznane za wroga publicznego numer 1, a palenie książek jest jednym z głównych zadań straży pożarnej. Główny bohater sprzeciwia się tym brutalnym działaniom i za wszelką cenę stara się ocalić jak najwięcej książek. Film w reżyserii François Truffauta jest dość wiernym odwzorowaniem powieści Ray’a Bradbury’ego, po którą możesz sięgnąć tutaj.
Zielona pożywka (1973), adaptacja powieści Harry’ego Harrisona
Pomimo innej drogi, jaką obrał reżyser filmu Zielona pożywka, zachowuje on dystopijny klimat i sens powieści Przestrzeni! Przestrzeni!. Klasyka literatury postapo jest jedną z tych książek, które po prostu trzeba znać, a jako uzupełnienie warto sięgnąć również po film z 1973 roku.
Na początku XXI wieku ludzkość przeżywa klęską głodu spowodowaną katastrofą ekologiczną. W przeludnionym Nowym Jorku każdy musi walczyć o racje żywnościowe, co jest przyczyną częstych zamieszek. W tej nieprzyjemnej rzeczywistości musi odnaleźć się Thron, policjant, którym kieruje poczucie obowiązku, sprawiedliwości i solidarności.
Książka jest dostępna w tym miejscu.
Uciekinier (1987), adaptacja powieści Stephena Kinga
Powieść Uciekinier powstała w 1979 roku, jeszcze wtedy, gdy Stephen King pisał pod pseudonimem Richard Bachman. W niedalekiej przyszłości programy telewizyjne typu reality show zawładnęły umysłami ludzi. Jeden z nich, Uciekinier, bije rekordy popularności. Uczestnicy muszą uciekać, niczym zwierzyna łowna, przed polującymi na nich myśliwymi.
Fabuła filmu w dość dużym stopniu różni się od tego, co znajdziemy w powieści. Niemniej jednak warto zapoznać się z odmienną interpretacją książki Stephena Kinga, która znajduje się tutaj.
Diuna (1984), adaptacja powieści Franka Herberta
Diuna jest najprawdopodobniej jedną z najbardziej rozpoznawalnych powieści z gatunku fantastyki naukowej. Ta książka to istna klasyka, dzieło epokowe i przejaw niesamowitego kunsztu oraz umysłu Franka Herberta. Można się w niej zakochać, można ją odrzucić, ale przede wszystkim trzeba znać.
Ta niesamowicie rozbudowana historia była przenoszona na duży i mały ekran z większym bądź mniejszym sukcesem. Zdecydowanie nie jest to książka, która ułatwia zadanie reżyserom filmowym – wręcz przeciwnie, aby jej adaptacja się udała, twórcy muszą odznaczać się niesamowitym wizjonerstwem.
Przeczytajcie Diunę Franka Herberta (tutaj znajdziesz swój egzemplarz), obejrzyjcie interpretację autorstwa Davida Lyncha i oceńcie sami.
Najbliższy rok jest dobrym momentem, aby to zrobić, gdyż już w grudniu 2021 roku premierę będzie miała kolejna odsłona Diuny, tym razem w wykonaniu Denisa Villeneuve.
Autor zestawienia: Robert Rejmaniak
Powiązane artykuły: