GoodReads.com to największy serwis skupiający czytelników i recenzentów na świecie. Imponujące statystyki: ponad 55 milionów użytkowników, ponad 1,5 biliona dodanych książek i ponad 50 milionów recenzji, czynią Goodreads największym serwisem o książkach w globalnej przestrzeni wirtualnej.

Coroczne tytuły najlepszych książek roku Goodreads Choice Awards są przyznawane w kilkunastu najważniejszych kategoriach. Ale co najważniejsze, na książki głosują czytelnicy, a nie żadne mityczne jury. W tym roku oddano ponad 3,5 miliona głosów! Wybrałam tytuły, które są dostępne na polskim rynku i zajęły najważniejsze miejsca w tym prestiżowym zestawieniu.

Książki roku 2016 według czytelników GoodReads

Koniec WartyKsiążka Koniec Warty Stephena Kinga otrzymała 42,382 głosów zostając tym samym książką roku w kategorii Mystery & Thriller. Ta książka jest wyjątkowa w dorobku autora, ponieważ kończy jego pierwszą w karierze serię stricte kryminalną, którą otwiera Pan Mercedes. Na trop psychopatycznego mordercy, który jeździ starym mercedesem, wpadają Bill Hodges i Holly Gibney. Jeśli szybko nie rozwikłają tajemnicy, która Harry Potter i przeklęte dzieckoskrywa się za tym mrocznym człowiekiem i jego motywami, sami mogą dołączyć do licznej grupy ofiar psychopaty.

W kategorii Fantasy, z pewnością nie będzie zaskoczenia. Pierwsze miejsce i 128,543 głosów otrzymała najnowsza książka J. K. Rowling Harry Potter i przeklęte dziecko. Dalsze losy Harry’ego i jego dzieci zelektryzowały miliony czytelników na świecie. I to nic, że Harry jest już dorosły i to nic, że akcja skupia się głównie wokół jego syna, Albusa, ani, że książka jest skryptem sztuki. Harry to Harry. 🙂

Książki roku 2016 – Best Young Adult Fantasy & Science Fiction

Dwór mgieł i furiiTytuł Dwór mgieł i furii Sarah J. Maas (autorka Szklanego tronu) zajął pierwsze miejsce w kategorii Best Young Adult Fantasy & Science Fiction z liczbą 57,776 głosów. Książka na polskim rynku ukaże się prawdopodobnie w lutym przyszłego roku. Opowiada o dalszych losach Feyry i Tamlina, czyli współczesnej Pięknej i Bestii. Wydaje się, że dziewczyna w końcu będzie mogła znaleźć spokój u boku ukochanego, jednak jej przeszłość oraz umowa z Rhysandem wydają się naznaczyć jej przyszłe losy.

Książki roku 2016 Goodreads w kategorii książek dla dzieci i młodzieży wczesnoszkolnej

Ukryta wyrocznia Apollo i boskie próby Tom 1W kategorii książek dla dzieci i młodzieży wczesnoszkolnej wygrała z wynikiem 46,348 książka Ukryta wyrocznia Apollo i boskie próby Tom 1 autorstwa Ricka Riordana. Ta fantastyczna opowieść o synu Zeusa, Apollo, który za karę zostaje skazany na życie śmiertelnika i wysłany do Nowego Jorku, aby żyć jako zwykły nastolatek, podbiła serca tysięcy czytelników na całym świecie. Młody bóg będzie musiał już jako śmiertelnik poradzić sobie z przeciwnikami, którzy zachowali swoje magiczne moce. Jak sobie poradzi?

Książki roku 2016, które zajęły kolejne miejsca w zestawieniu

DziewczynyZ innych tytułów, które także zajęły znaczące miejsce w zestawieniu i są już dostępne na polskim rynku znalazły się między innymi: Dziewczyny Emmy Cline. To opowieść o nastolatkach, które zasiliły szeregi sekty Mansona, jednego z największych psychopatów-morderców, jakich znała Ameryka. Książka opowiada o tych drugoplanowych postaciach i próbuje wyjaśnić jak doszło do tego, że przystąpiły do tego zbrodniczego zgrupowania. Książka zajęła trzecie miejsce w kategorii Fikcja, zdobywając 27,595 głosów.

W kategorii Romans bezkonkurencyjna była Colleen Hoover z liczbą 59,546 głosów za It Ends with Us. Książki nie ma jeszcze na naszym rynku, ale dostępne są inne tytuły tej pisarki, które cieszą się na naszym rodzimym rynku ogromną popularnością. Wspominam o Hoover także dlatego, że to już drugi rok z rzędu, kiedy jej książka wygrywa w tej kategorii. Tytuł książki roku Goodreads 2015 należał do Confess.

Żałobne opaskiW kategorii Best Young Adult Fantasy & Science Fiction drugie miejsce zajęła jedna z moich ukochanych książek, czyli Pani noc. Mroczne intrygi. Księga 1, którą serdecznie Wam polecam. Cassandra Clare (autorka serii Dary Anioła) stworzyła fantastyczną, nową historię osadzoną w znanym czytelnikom świecie Nocnych Łowców. Przygody Emmy i jej niezwykła relacja z jej parabatai zostały opisane jak zwykle mistrzowskim piórem.

Na uwagę polskich czytelników zasługują także: Żałobne opaski mistrza fantasy, Brandona Sandersona (trzecie miejsce w kategorii fantasy i 28,982 głosów).

Czy wśród tych tytułów znalazły się książki, które już mieliście w swoich rękach? Być może to zestawienie pomoże Wam w wyborze książkowych prezentów na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia? Zajrzyjcie też do poniższych zestawień, gdzie wymienione przeze mnie tytuły pojawiają się obok innych, równie ciekawych oraz do recenzji książki Pani Noc i Koniec Warty.

NAJLEPSZE KSIĄŻKOWE PREZENTY DLA NASTOLATKI

NAJLEPSZE KSIĄŻKI NA PREZENT DLA FANÓW KRYMINAŁU I SENSACJI