Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku - premiera w listopadzie!

Gdyby pewnego dnia zamarzło piekło, okazałoby się, że jest ono na Ziemi, na szczycie K2 – jedynym niezdobytym przez człowieka zimą ośmiotysięczniku. Warunki panujące tam o tej porze roku są ekstremalnie niebezpieczne. Od K2 zaczyna się historia wejścia na sąsiednią górę, Broad Peak w pasmie Karakorum. Historia Macieja Berbeki — fascynująca, przerażająca i tragiczna jednocześnie. Przeczytacie o niej w książce Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku.

Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku - premiera w listopadzie

Druga strona lustra

„Atak szczytowy”, „obóz szturmowy” to pojęcia rodem z wojny. I coś w tym jest, bo zimowa wyprawa na ośmiotysięczniki to wyniszczająca walka na wielu frontach.

Polscy himalaiści i himalaistki, począwszy od lat 80. ubiegłego wieku, uważani są za najwybitniejszych i najtwardszych lodowych wojowników i wojowniczki. Niestety wielu z nich nigdy z gór nie wróciło. Jedni spadli w przepaść, jak Kukuczka – najsłynniejszy polski himalaista. Inni zasnęli w namiocie na wysokości kilku tysięcy metrów i nigdy się nie obudzili, jak Halina Krüger-Syrokomska – pionierka polskiego himalaizmu kobiecego. Byli też tacy, którzy przepadli bez wieści, jak Wanda Rutkiewicz – jedna z najwybitniejszych światowych himalaistek.

Wraz z gęstą mgłą góry spowija tajemnica, a echo niewypowiedzianych słów, odbijając się od grani, wpada do górskich szczelin. Co takiego jest w górach, że pomimo ogromnego niebezpieczeństwa, ludzie tam wracają?

Maciej Berbeka w jednym z wywiadów powiedział tak:

Zawsze ocieraliśmy się o tę granicę i w naszych rozmowach było takie określenie: Czy dotarłeś na drugą stronę lustra? Ktoś, kto tego doświadczył, podświadomie chciał do tego wracać, gdzie poziom adrenaliny będzie tak wielki, a stawka najwyższa, że znowu uda się spojrzeć na drugą stronę lustra.

Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku

Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku – nowość

Maciej Berbeka w 1988 roku cudem uniknął śmierci na Broad Peaku. Wrócił przekonany o tym, że zdobył tę górę. Jak się okazało, zdobył „jedynie” przedwierzchołek, do szczytu zabrakło mu 17 metrów. Zapisał się jednak w historii jako pierwszy człowiek przekraczający zimą 8000 m w Karakorum. Potraktował to jako porażkę. Zmienił się, rzadziej jeździł w góry, założył firmę i poświęcił się rodzinie.

Co takiego się dzieje, że po 25 latach, coś każe mu wrócić w to samo miejsce, na Broad Peak? Trudno powiedzieć, ale tym razem wraz z kolegami udaje mu się. Jako pierwsi, zdobywają ten szczyt zimą. Berberka spełnił marzenie i wypełnił przeznaczenie, bo zapłacił najwyższą cenę. Tym razem góra go nie wypuściła, został z nią na zawsze. Znamienne jest to, że Maciej Berbeka znalazł się w tym samym miejscu i na tej samej wysokości dnia 6 marca, czyli w rocznicę tego, jak 25 lat wcześniej, cudem uszedł z życiem.

Okoliczności śmierci dwóch z czterech członków tej wyprawy rozpętały w Polsce spór, który podzielił Polaków niemal tak mocno, jak dziś dzielą nas rządy pewnej partii politycznej. Od tej pory minęło 7 lat, ale historia wyprawy na Broad Peak jest wciąż żywa.

Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku — premiera 25 listopada

Natomiast już dziś, 25 listopada ukaże się biografia – Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku. Autorami są Dariusz Kortko, redaktor naczelny katowickiej redakcji Gazety Wyborczej, mający na swoim koncie bestsellerowe opowieści m.in. o Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim, oraz Jerzy Porębski, agent literacki i współautor książek górskich (Polskie Himalaje, Lekarze w górach), scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych o alpinizmie oraz ratownictwie górskim.

Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Agora. Możecie ją znaleźć w tym miejscu.

Z kolei na 8 stycznia 2021 roku planowana jest premiera filmu Borad Peak w reżyserii Leszka Dawida. Głównym bohaterem jest Maciej Berbeka, w którego wcieli się Ireneusz Czop.

Autor artykułu: Łukasz Kozłowski

Powiązane artykuły: