Nagrody Polskiej Sekcji IBBY – nominacje
Zbliżający się koniec roku zawsze wiąże się z wieloma podsumowaniami. Również w świecie literackim nie brakuje analiz i bilansów, za którymi stoją ważne wyróżnienia. I tak oto w minionym listopadzie obradowały trzy składy jurorskie Nagrody Polskiej Sekcji IBBY. Wiemy zatem, kto został nominowany w konkursie Książka Roku 2020. Wyniki poznamy 18 grudnia, a tymczasem przyjrzyjmy się zauważonym pozycjom literackim, które warto sprezentować dzieciom.
Nagrody Polskiej Sekcji IBBY
Pisanie książek dla dzieci jest dużym wyzwaniem. Pisarz i ilustrator wprowadzają młodego czytelnika w prawdziwy świat, ukazuje prawidłowości, jakie nim rządzą oraz prześwietla relacje międzyludzkie. A to wszystko za pomocą wyimaginowanych bohaterów i krain! To duża odpowiedzialność, a tym samym trudne zadanie. Misją autorów literatury dziecięcej jest nauka wrażliwości – tej na otaczającą rzeczywistość jak i sztukę, pogłębianie wyobraźni i kształtowanie młodych umysłów. Chcąc docenić wkład w kreowanie narzędzi wspierających wychowanie – tym, którym wychodzi to najlepiej – przyznaje się cenne wyróżnienia, np. Nagrody Polskiej Sekcji IBBY.
Zgodnie ze statutem międzynarodowego stowarzyszenia IBBY konkurs ma na celu promocję wartościowej (literacko, jak i artystycznie) książki dla dzieci. Realizowany rokrocznie konkurs Książka Roku został ustanowiony w 1988 roku. Nagradza się współcześnie żyjących polskich twórców książek opublikowanych w Polsce.
Polska Sekcja IBBY przyznaje nagrody w 3 kategoriach:
- pisarz (dwie równorzędne nagrody – za książkę dla dzieci i za książkę dla młodzieży, tekst dotąd niepublikowany)
- ilustrator (dwie równorzędne nagrody – za książkę obrazkową oraz za ilustracje i koncepcję graficzną, ilustracje dotąd niepublikowane, tekst może być wznowieniem lub przekładem z języka obcego)
- upowszechnianie czytelnictwa – tu nagrody otrzymują osoby fizyczne lub prawne, działające wyjątkowo aktywnie na rzecz upowszechniania czytelnictwa i promocji książki dla młodego czytelnika.
Nominacje do literackiej nagrody Książka Roku 2020
Do nagrody literackiej Książka Roku 2020, jury literackie w składzie Maciej Skowera, Joanna Żygowska i Kamila Kowalczyk nominowało następujących twórców:
- Justyna Bednarek, Basik Grysik i wrony, Wydawnictwo Literackie
- Justyna Bednarek, Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!, Poradnia K
- Joanna Jagiełło, To już nie ma znaczenia, Zielona Sowa
- Marta Kisiel, Małe Licho i lato z diabłem, Grupa Wydawnicza Foksal, Wilga
- Ewa Nowak, Orkan. Depresja, HarperCollins Polska (dawniej Egmont Polska)
- Tina Oziewicz, Co robią uczucia?, Dwie Siostry
- Katarzyna Ryrych, Lato na Rodos, Nasza Księgarnia
- Marcin Szczygielski, Oczy Michaliny, Oficyna As, Instytut Wydawniczy Latarnik
- Katarzyna Wasilkowska, Świat Mundka, Literatura
- Rafał Witek, Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki, Bajka
Nominacje do graficznej nagrody Książka Roku 2020
Do nagrody graficznej Książka Roku 2020 jury graficzne w składzie Joanna Olech, Anita Wincencjusz-Patyna i Małgorzata Gurowska nominowało poniższych twórców:
- Tomasz Broda za ilustracje i projekt graficzny książki Bookface. Księga twarzy pisarzy, Format
- Agata Dudek, Małgorzata Nowak za ilustracje i projekt graficzny książki Wiatr, Muchomor
- Basia Flores, Ola Jasionowska, Igor Kubik, Karolina Lubaszko, Julia Mirny, Małgorzata Nowak, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska, Tin Boy (Łukasz Majewski), Marta Tomiak, Łukasz Zbieranowski za ilustracje i Anna Niemierko za opracowanie graficzne książki Elementarz polskiej kultury, Wytwórnia
- Gabriela Gorączko za ilustracje do książki Leśna sprawa, Wolno
- Marta Ignerska za ilustracje i opracowanie graficzne książki Zamieniam się w słuch, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
- Anna Kaźmierak za ilustracje i opracowanie graficzne książki Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada, Dwie Siostry
- Janek Koza za ilustracje i opracowanie graficzne oraz Julita Gielzak za opracowanie graficzne książki Prezent dla dwojga, Format
- Maria Strzelecka za ilustracje i opracowanie graficzne książki Beskid bez kitu, Libra PL
- Marianna Sztyma za ilustracje i opracowanie graficzne książki Trzecia płeć świata, Albus
- Katarzyna Walentynowicz za ilustracje i Beata Dejnarowicz za opracowanie graficzne książki Coś i Nic, Widnokrąg
Nominacje za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2020
Ubiegłoroczne laureatki nagrody w tej kategorii, w składzie: Danuta Świerczyńska-Jelonek, Małgorzata Narożna i Iwona Haberny, do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2020 nominowały cztery kobiety:
- Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz – animatorka kultury, autorka oryginalnych warsztatów, imprez i cykli tematycznych propagujących czytelnictwo m.in. TuCzyTam i CzyTam Świat, Czytanie i Działanie. Pracuje w Fundacji 12 Kamienica w Bydgoszczy.
- Krystyna Rybicka – doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki, wykładowczyni w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania. Założycielka Ośrodka Książki Obrazkowej OKO w Lublinie. W latach 2012-2015 jurorka konkursu Książka Roku PS IBBY. Popularyzatorka wiedzy o książkach obrazkowych, organizatorka spotkań z polskimi ilustratorami, wystaw i warsztatów z artystami.
- Anna Sadowska i Grażyna Sobieska-Szostakiewicz – biblioterapeutki, animatorki działań wspierających czytelnictwo dzieci i młodzieży. Wychowawczynie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie, gdzie od 1991 roku prowadzą autorski program zajęć przybliżających wartościową literaturę wychowankom ośrodka – dziewczętom w wieku 14–19 lat. Co roku organizują w swojej placówce Ogólnopolskie Spotkania Małych Form Teatralnych, w których książka i tekst literacki odgrywają kluczową rolę. Prowadzą szkolenia i konferencje metodyczne, podczas których dzielą się swoim doświadczeniem z wykorzystywania książki w pracy z młodymi osobami.
Gratulujemy wszystkim nominowanym i czekamy do 18 grudnia na ogłoszenie wyników !
Powiązane artykuły: