Najgorętsze premiery 2021 wg The Guardian Najgorętsze premiery 2021 wg The Guardian

Każdy ma swój własny sposób wybierania książek do czytania. Niektórzy decydują się na konkretne tytuły dość spontanicznie, nie patrząc na rok wydania. Niektórzy wypatrują nowości wyeksponowanych w witrynach mijanych księgarni. Jeszcze inni natomiast na początku roku dokładnie studiują listy planowanych premier wydawniczych na cały rok. Jeśli należysz do tej ostatni grupy, prześledźmy razem najgorętsze premiery 2021 wg The Guardian. Jakie m.in. lektury poleca nam ten brytyjski dziennik?

Najgorętsze premiery 2021 wg The Guardian

Najgorętsze premiery 2021 wg The Guardian

Najgorętsze premiery 2021 wg The Guardian obfitują w tomiki poezji, wspomnienia, biografie, literaturę popularnonaukową i oczywiście powieści. Znajdziemy tu wiele nazwisk znanych i lubianych. Tych, których sława mierzona jest w ilości sprzedanych egzemplarzy książek, jak i tych docenianych przez znamienitych ekspertów świata literatury. Z tej drugiej grupy warto wymienić, chociażby ubiegłoroczną noblistkę Louise Glück (i nie jest ona jedyną laureatką tej nagrody, która znajduje się na liście premier). Mimo że mamy marzec, zajrzymy również do wartych uwagi propozycji ze stycznia i lutego. Lista dziennika The Guardian jest bardzo długa, dlatego wyjęłam z niej tylko niektóre pozycje.

Styczeń

  • Richard Flanagan, The Living Sea of Waking Dreams – nowa powieść autora Ścieżek północy, wyróżnionej Nagrodą Bookera 2014, napisana w gatunku realizmu magicznego. To swoista bajka o wymieraniu gatunku ludzkiego. Rodzina zmaga się ze śmiertelnością na tle płonącej Australii.
  • Courttia Newland, A River Called Time – ambitna literatura spekulacyjna, fantastyka naukowa w wyśmienitym wydaniu przedstawiająca alternatywny obraz Londynu w świecie, w którym niewolnictwo i kolonializm nigdy nie miały miejsca.
  • Ben Machell, The Unusual Suspect – pozycja nonfiction opisująca niezwykłą historię brytyjskiego studenta z zespołem Aspergera, który wpadł w obsesję na punkcie Robin Hooda po globalnym krachu finansowym i zaczął rabować banki.

Luty

  • Patricia Lockwood, No One Is Talking About This – debiutancka agresywna powieść o głębokim osadzeniu współczesnej jednostki w cyfrowym świecie.
  • Naomi Klein, Rebecca Stefoff, How to Change Everything – propozycja dla młodzieży; przewodnik po zmianach klimatu określany jako „przewodnik młodego człowieka, który pomoże nam chronić planetę i siebie nawzajem”.
  • Vanessa Springora, Consent: A Memoir – Wspomnienia francuskiej pisarki i reżyserki oraz dyrektorki jednej z czołowych francuskich wydawnictw, w których powraca pamięcią do traumatycznych doświadczeń – do seksualnej relacji nastolatki z pisarzem Gabrielem Matzneffem.

Marzec

  • Kazuo Ishiguro, Klara and the Sun –  to pierwsza powieść Ishiguro od czasu, gdy w 2017 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Tym razem autor pochyla się nad tematem sztucznych przyjaciół, człowieczeństwa i znaczenia miłości.
  • Fiona Mozley, Hot Stew – Jej debiutancka powieść Elmet znalazła się na krótkiej liście Bookera w 2017 roku. Hot Stew jest jej kontynuacją i dotyka tematu pieniędzy postrzeganych przez prymat mieszkańców londyńskiego Soho.
  • Robin Dunbar, Friends – propozycja popularnonaukowa, w której znajdziemy dogłębną analizę przyjaźni przeprowadzoną przez antropologa i psychologa ewolucyjnego. Naukowiec znany jest z liczby Dunbara i stworzonej wokół niej teorii, która mówi, że ważne relacje możemy stworzyć jedynie z 150 osobami.

Kwiecień

  • Gwendoline Riley, My Phantoms – mroczna i dowcipna powieść opisująca toksyczny związek matki z córką.
  • Jeff VanderMeer, Hummingbird Salamander – spiskowy thriller dotyczący zmian klimatycznych, opowiadający o ekoterroryzmie i wymieraniu gatunków.
  •  Zadie Smith, Nick Laird, Weirdo – książka dla dzieci autorstwa małżeństwa pisarzy zilustrowana przez Magentę Fox. Poprzez historię świnki morskiej w stroju do judo autorzy chcą podkreślić siłę bycia innym.

Maj

  • Lucy Caldwell, Intimacies – zbiór opowiadań północnoirlandzkiej dramaturżki skoncentrowany wokół tematu odnajdowania siebie w świecie przez kobiety.
  • Patrick McGrath, Last Days in Cleaver Square – powieści o rozrachunku z przeszłością, której akcja toczy się w Londynie lat 70. Staruszek, który walczył w hiszpańskiej wojnie domowej, jest nawiedzany przez ducha generała Franco.
  • Suzanne Simard, Finding the Mother Tree – pozycja popularnonaukowa, idealna dla fascynatów spędzania czasu w lesie i samych drzew. Suzanne Simard jest ekologiem leśnym i przez dziesięciolecia prowadziła badania nad rozbudowaną siecią połączeń leśnych. W książce rozważa, w jaki sposób drzewa komunikują się ze sobą.

Czerwiec

  • Damon Galgut, The Promise – powieść historyczna autorki, która już dwukrotnie znalazła się na krótkiej liście Bookera. Opowieść ta dotyka historii Republiki Południowej Afryki od apartheidu do Jacoba Zumy, prezentując ją przez pryzmat życia jednej afrykańskiej rodziny.
  • Lionel Shriver, Should We Stay or Should – małżeństwo decyduje się na popełnienie samobójstwa, aby uniknąć upokorzeń, dyshonoru i dyskomfortu związanych ze starością. Książka ta jest swoistą satyrą na stosunek społeczeństwa do procesu starzenia się, a autor bawi się w niej wieloma alternatywnymi zakończeniami.
  • Sinéad O’Connor, Rememberings – tu mała prywata z mojej strony, bowiem jestem fanką twórczości tej wybitnej piosenkarki i na tę książkę czekam szczególnie. Rememberings, jak sam tytuł wskazuje, to wspomnienia irlandzkiej piosenkarki i autorki tekstów, znanej nie tylko z głębokiej wrażliwości muzycznej, nieśmiertelnych hitów, ale także z kontrowersyjnych gestów politycznych, trudnej historii załamań nerwowych, zaburzeń psychicznych, wzlotów i upadków czy przejścia na islam.

Lipiec

  • Zbiór opowiadań The Cuckoo Cage: British Superheroes, pod redakcją Ra Page – Derek Owusu, Courttia Newland i inni, czerpią inspiracje z ludowych bohaterów, który zaznaczyli się w historii różnorodnych protestów i na ich podstawie próbują wyobrazić sobie nowe pokolenie twórców radykalnych zmian na świecie.
  • Warsan Shire, Bless the Daughter Raised by a Voice in Her Head – pierwszy tomik poezji somalijsko-brytyjskiej poetki, którą do tej pory możemy kojarzyć jedynie z albumu piosenkarki Beyonce Lemonade, na którym artystka czyta fragmenty jej wierszy. Młoda Warsan Shire jest swoistym bardem zmarginalizowanych obszarów, a w swoich utworach nawiązuje do seksu, śmierci, rasy, religii i feminizmu.
  • Nana Darkoa Sekyiamah, The Sex Lives of African Women – sześć lat rozmów o seksie i związkach zaowocowało raportem o życiu seksualnym afrykańskich kobiet, porównywalnym do książki  Trzy kobiety autorstwa Lisy Taddeo.

Sierpień

  • Omar El Akkad, What Strange Paradise – autor Ameryki w ogniu przedstawia dziecięcą wizję globalnego kryzysu uchodźczego.
  • Paula Hawkins, A Slow Fire Burning  – nowy thriller autorki Dziewczyny w pociągu. Tym razem rzecz o mężczyźnie, który zostaje zamordowany na łodzi mieszkalnej w Londynie.
  • Simona Price, Curepedia: An A to Z of the Cure  – biografia popularnej brytyjskiej grupy rockowej autorstwa dziennikarza muzycznego, który stał się fanem The Cure w latach 80., już jako 16-latek.

Wrzesień

  • Wole Soyinka, Chronicles from the Land of the Happiest People on Earth – dzieło nigeryjskiego pisarza laureata Nagrody Nobla z 1986 roku, który po raz pierwszy od tego czasu, czyli od 50 lat, napisał powieść. Autor zagłębił się w tematy takie jak morderstwo, chaos i dramat na tle współczesnej Nigerii.
  • Rob Wilkins, Terry Pratchett: The Official Biography –  ta książka to prawdziwa gratka dla miłośników fantastyki i fanów ukochanego przez miliony czytelników na całym świecie autora serii Świat Dysku, Terry’ego Pratchetta; biografia napisana przez prawą rękę pisarza i serdecznego przyjaciela, który towarzyszył mu przez 25 lat życia.
  • Adam Tooze, Shutdown: How the Coronavirus Made a Financial Revolution  – ta pozycja popularnonaukowa to coś bardzo na czasie, mianowicie szybkie sprawozdanie szanowanego historyka na temat tego, jak Covid-19 spustoszył światową gospodarkę.

Październik

  • JJ Bola, The Selfless Act of Breathing – surowa powieść o młodym londyńczyku zmagającym się z brutalnością policji i niepokojem politycznym. Mężczyzna musi odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: czy warto żyć?
  • Louise Glück, Winter Recipes from the Collective – pierwszy od siedmiu lat tom poezji laureatki Literackiej Nagrody Nobla z 2020 roku.
  • Stanley Tucci, Taste: My Life Through Food – książka autorstwa aktora znanego z takich filmów jak Diabeł ubiera się u Prady czy Igrzyska śmierci, w której pisze o dorastaniu we włoskiej amerykańskiej rodzinie oraz o znaczeniu dobrego posiłku.

Listopad

  • Helen Oyeyemi, Peaces – opowieść o tajemniczej podróży pociągiem autorstwa pisarki znanej w Polsce m.in. z książki Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowiadania.
  • Steve Van Zandt, Untitled memoir – wspomnienia gitarzysty z E Street Band Bruce’a Springsteena, którego możemy kojarzyć również z serialu Rodzina Soprano.

Grudzień

Co nam przyniesie grudzień? Nie wiadomo. Tak samo jak nie wiemy, co skrywa worek Świętego Mikołaja. Możemy jednak przypuszczać, że oprócz skarpet i czekolady, mogą się w nim znaleźć również niektóre najgorętsze premiery wg The Guardian. I tylko miejmy nadzieję, że jeśli Mikołaj będzie robił zakupy na naszym rodzimym rynku, to znajdzie ich dobre polskie przekłady. Podobnie jak książek z poprzednich miesięcy.

****

Podane przeze mnie tytuły to zaledwie kropla w oceanie tego, co nam szykują autorzy we współpracy z wydawnictwami w 2021 roku. Jak to dobrze, że tak jak po nocy przychodzi dzień, a po zimie wiosna, tak inną stałym zjawiskiem na tym globie, jest nieustanne nasycanie się księgarni kolejnymi wyjątkowymi książkami, po które możemy sięgać. Czekajmy zatem na niespodzianki kolejnych miesięcy!

Powiązany artykuł: