Historia Zebrana. Książki historyczne I półrocza 2021: najlepsza 6
Za nami pierwsza w tym roku część plebiscytu Historia Zebrana. Książki historyczne I półrocza 2021 zostały wybrane przez jury i internautów. Zobaczcie 6 tytułów, które zdobyły wyróżnienia.
Historia Zebrana. Książki historyczne I półrocza 2021
Plebiscyt Historia Zebrana już od 10 lat organizują wspólnie portale Histmag.org oraz Granice.pl.
Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach podwójnie – jedno wyróżnienie od jury, drugie od internautów biorących udział w głosowaniu.
W pierwszym półroczu 2021 roku w gronie wyróżnionych znaleźli się:
W rolach głównych:
- Tomasz Kurpierz, Henryk Sławik 1894-1944. Biografia socjalisty, Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej (wybór jury)
- Bartosz Wieliński, Wojna lekarzy Hitlera, Wydawnictwo Agora (wybór internautów)
Okiem badacza:
- Anna Czyż i Bartłomiej Gutowski, Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju, Instytut POLONIKA (wybór jury)
- Krzysztof Rak, Piłsudski między Stalinem a Hitlerem, Wydawnictwo Bellona (wybór internautów)
Historia niebanalna:
- Piotr Górka, Walki powietrzne w obrazach, Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej (wybór jury)
- Leszek Jodliński, Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska, Wydawnictwo Azory (wybór internautów)
Poniżej znajdziecie kilka słów o nagrodzonych książkach.
Kategoria: W rolach głównych
W rolach głównych to kategoria poświęcona książkom skupionym na życiu jednostek lub grup społecznych. Często nagradzanie są w niej biografie i wspomnienia.
Henryk Sławik 1894-1944. Biografia socjalisty – wybór jury
Książka Tomasza Kurpierza to biografia Henryka Sławika, związanego z PPS i Górnym Śląskiem działacza społecznego, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Przebywając w czasie wojny na Węgrzech, Sławik organizował tam jawną i tajną opiekę nad uchodźcami.
Książka jest pełną biografią Sławika opartą o liczne źródła archiwalne (polskie, węgierskie i amerykańskie), napisaną w sposób wyważony i obiektywny. Autor nie pisze hagiografii, ale przedstawia życie zwykłego człowieka, który w tym złym, ciemnym czasie jakim była II wojna okazał człowieczeństwo i zwykłą cywilną odwagę, o którą zawsze najtrudniej.
prof. Jarosław Kłaczkow, juror plebiscytu*
Wojna lekarzy Hitlera – wybór internautów
Bartosz Wieliński opowiada o lekarzach, którzy całkowicie zbrukali swój zawód, posuwając się do najokrutniejszych i barbarzyńskich czynów: eksperymentów na ludziach oraz ludobójstwa. Postaci takie jak Karl Brandt czy Theo Morell zapisały się na najczarniejszych kartach historii medycyny.
Całość stanowi świetnie napisaną i udokumentowaną publikację. Tragiczna historia w połączeniu z niezwykle plastycznym sposobem przekazania sprawia, że książka na długo pozostaje w pamięci.
Magdalena Mikrut–Majeranek, jurorka plebiscytu*
Kategoria: Okiem badacza
Kategoria Okiem badacza jest przeznaczona dla książek przede wszystkim naukowych, tworzonych z myślą głównie o specjalistach i pasjonatach tematu.
Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju – wybór jury
Książka Anny Czyż i Bartłomieja Gutowskiego to kompendium wiedzy na temat badania i inwentaryzacji nagrobków. Publikacja ta będzie z pewnością przydatna dla wolontariuszy, studentów i wszystkich zainteresowanych pracami przy ochronie polskich cmentarzy w kraju i poza jego granicami.
Polsce nie brakuje „strażników pamięci” – ludzi zafascynowanych historią, chcących poznawać i pielęgnować świadectwa przeszłości dla przyszłych pokoleń. Świetnie przygotowany i bogato ilustrowany „Podręcznik […]” w swoim zakresie merytorycznym dostarcza im odpowiedniego zaplecza wiedzy oraz informacji, jak pracować w sposób poprawny metodologicznie.
Mateusz Balcerkiewicz, juror plebiscytu*
Piłsudski między Stalinem a Hitlerem – wybór internautów
Publikacja Krzysztofa Raka poświęcona jest polskim stosunkom międzynarodowym w II RP. Autor przedstawia kulisy gry politycznej, którą marszałek Piłsudski prowadził na dwóch frontach: z Sowietami oraz z Niemcami.
Książka stanowi efekt wieloletniej pracy, a autor rozważa różne scenariusze możliwych rozwiązań i ze znawstwem przybliża niuanse wielkiej polityki. To świetnie napisana i udokumentowana książka, która powinna być obowiązkową lekturą na studiach historycznych.
Magdalena Mikrut–Majeranek, jurorka plebiscytu*
Kategoria: Historia niebanalna
Historia niebanalna to kategoria dla książek, których autorzy przedstawiają tematy historyczne w sposób nieszablonowy, proponując różnorodne formy prezentacji treści.
Walki powietrzne w obrazach – wybór jury
Album z reprodukcjami obrazów olejnych Piotra Górki, na których przedstawił on historię polskich sił powietrznych, walczących na Zachodzie w czasie II wojny światowej.
Obrazom cały czas towarzyszy słowo autora, który to przybliża stojącą za nimi historię, to znów opowiada o kulisach ich powstawania. Wieloletnią, pełną pasji pracę Piotra Górki docenili sami lotnicy, których dokonania przedstawia, co jest chyba najlepszą rekomendacją.
Mateusz Balcerkiewicz, juror plebiscytu*
Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska – wybór internautów
Książka Leszka Jodlińskiego to zbiór reportaży historycznych oraz esejów, poświęconych tragicznej historii Żydów pochodzących z obszaru Śląska oraz dotyczących tematu dziedzictwa materialnego, które pozostało na tym terenie.
Trzeba wielkiej odwagi, żeby podjąć takie bolesne tematy i dotknąć ich na wskroś. Autor dokonał tego. Pisze językiem eleganckim, bogatym w środki literackie. I niech takie losy już nigdy się nie wydarzą.
Agnieszka Dłociok, internautka głosująca w plebiscycie*
Historia Zebrana. Książki historyczne I półrocza 2021
To już wszyscy wyróżnieni w plebiscycie Historia Zebrana w pierwszej połowie 2021 roku. Mieliście okazję czytać któreś z wyróżnionych książek?
Kolejnych laureatów konkursu poznamy zapewne pod koniec 2021 lub na początku 2022 roku.
Zobacz także:
*Źródło: histmag.org