Animacja To Everyman – dzieło inspirowane wierszem Tuwima
W sieci pojawił się wyjątkowy zwiastun animowanego shorta wyprodukowanego przez studio Platige Image. Animacja To Everyman w reżyserii Cezarego Albińskiego to adaptacja wiersza Juliana Tuwima pt. Do prostego człowieka, który niejednokrotnie zafunkcjonował w popkulturze w formie tekstu piosenek. Ten utwór poetycki, opublikowany po raz pierwszy w 1929 roku w dzienniku Robotnik, 100 lat później wcale nie stracił na aktualności. Obnaża bowiem mechanizm propagandy, jaką stosują władze, by nakłonić ludzi do wojny, traktując ją jako akceptowalną i wręcz potrzebną formę okazania miłości i przywiązania do ojczyzny, podczas gdy tak naprawdę chodzi w niej jedynie o ich brudne interesy.
Animacja To Everyman
Animacja The Everyman miała już swoją międzynarodową premierę. Pokazano ja bowiem na początku sierpnia na Festiwalu SIGGRAPH 2021 w ramach prestiżowej selekcji Director’s Cut. Znalazła się tam wśród produkcji krótkometrażowych, które wyszły z takich firm jak m.in. Disney, Pixar czy Animation Studios, zatem czapki z głów przed naszymi rodzimymi twórcami. Przed kim dokładnie? M.in. przed pomysłodawcą, twórcą i reżyserem animacji Cezarym Albińskim, lektorami nagrywającymi w Plestige Sound – Jackiem Królem oraz Rafaelem Goldsteinem czy kompozytorem Rafałem Żakiem.
Dzięki ich ciężkiej pracy powstało dzieło łączące nowoczesność z echem wyważonego rytmu wiersza Juliana Tuwima. Połączenie dynamicznego montażu typowego dla teledysków czy prezentacji wydarzeń w serwisach informacyjnych z odpowiednią interpretacją tekstu na pewno trafi zarówno do młodych, jak i dojrzałych odbiorców.
Inspiracje
Skąd wziął się pomysł na film? Twórcy zainspirowali się zdjęciem konkursowym World Press Photo, które przedstawia zniszczone budynki w centrum Damaszku. Wśród ruin i zgliszczy stoi ciasno zbita grupa licząca setki ludzi, którzy czekają na przejście przez ulicę. Na samym przodzie stoi mężczyzna z rozpostartymi rękami, którymi stara się zablokować napierający na niego tłum. Grozy tej sfotografowanej scenie dodaje wycelowany w ludzi karabin maszynowy.
Reżyser Cezary Albiński, przyglądając się temu zdjęciu, zaczął zadawać sobie serię pytań, m.in. o okoliczności, w jakich doszło do tej wojny, ale także o to czy wojny wybuchają z dnia na dzień, czy jednak potrzebne są długofalowe działania i splot różnorodnych wydarzeń je poprzedzających. I jeśli tak, to czy istnieje moment, w którym można by zapobiec zbrojnemu konfliktowi lub powstrzymać jego eskalację? Te rozważania połączył z utworem poetyckim pt. Do prostego człowieka. Jak wyjaśnił: „Wiersz Tuwima jest dla mnie genialną próbą uchwycenia schematu poprzedzającego wszelkie działania zbrojne i niestety, pomimo upływu lat, pozostaje on nadal aktualny„.
Animacja To Everyman – zwiastun
Zobacz niesamowity zwiastun animacji To Everyman. Ostrzegam, wywołuje ciarki!
Do prostego człowieka, Julian Tuwim
Na koniec dla przypomnienia treść wiersza, będącego inspiracją dla twórców animacji The Everyman:
Gdy znów do murów klajstrem świeżym
Przylepiać zaczną obwieszczenia,
Gdy „do ludności”, „do żołnierzy”
Na alarm czarny druk uderzy
I byle drab, i byle szczeniak
W odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
Że trzeba iść i z armat walić,
Mordować, grabić, truć i palić;
Gdy zaczną na tysięczną modłę
Ojczyznę szarpać deklinacją
I łudzić kolorowym godłem,
I judzić „historyczną racją”,
O piędzi, chwale i rubieży,
O ojcach, dziadach i sztandarach,
O bohaterach i ofiarach;
Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin
Pobłogosławić twój karabin,
Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,
Że za ojczyznę – bić się trzeba;
Kiedy rozścierwi się, rozchami
Wrzask liter pierwszych stron dzienników,
A stado dzikich bab – kwiatami
Obrzucać zacznie „żołnierzyków”.
– O, przyjacielu nieuczony,
Mój bliźni z tej czy innej ziemi!
Wiedz, że na trwogę biją w dzwony
Króle z panami brzuchatemi;
Wiedz, że to bujda, granda zwykła,
Gdy ci wołają: „Broń na ramię!”,
Że im gdzieś nafta z ziemi sikła
I obrodziła dolarami;
Że coś im w bankach nie sztymuje,
Że gdzieś zwęszyli kasy pełne
Lub upatrzyły tłuste szuje
Cło jakieś grubsze na bawełnę.
Rżnij karabinem w bruk ulicy!
Twoja jest krew, a ich jest nafta!
I od stolicy do stolicy
Zawołaj, broniąc swej krwawicy:
„Bujać – to my, panowie szlachta!”
Czytaj także: