Literacka Nagroda Nike 2019 - siedmioro nominowanych

Poznaliśmy finalistów Literackiej Nagrody Nike 2018. To już 22. edycja tej najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Polsce. Spośród 20 książek nominowanych do konkursu – poznaliśmy je 17 maja, w pierwszy dzień Warszawskich Targów Książki – do finału zakwalifikowano 7. W tym roku do finału nie zakwalifikowano żadnej powieści.

Finaliści Literackiej Nagrody Nike 2018. Sprawdź książki finalistów w TaniaKsiazka.pl

źródło: nike.org.pl

Finaliści Literackiej Nagrody Nike 2018

Finaliści Literackiej Nagrody Nike 2018. Sprawdź książki finalistów w TaniaKsiazka.plWojciech Bonowicz Druga ręka

To najnowszy, jubileuszowy tom wierszy, który poeta wydał z okazji 50. rocznicy urodzin. Znajdują się w niej wiersze społeczne, które są ukłonem w stronę amerykańskich obiektywistów i wiersze zainspirowane przez czeskich surrealistów.

 

 

Finaliści Literackiej Nagrody Nike 2018. Sprawdź książki finalistów w TaniaKsiazka.plPaweł Sołtys Mikrotyki

To zbiór krótkich opowiadań o codzienności, które zachwycają swoim realizmem. W każdym z opowiadań ważni są zwykli ludzie i wydarzenia, które ich spotkały. Autora znamy jako muzyka Pablopavo.

 

 

 Finaliści Literackiej Nagrody Nike 2018. Sprawdź książki finalistów w TaniaKsiazka.plEwa Lipska Pamięć operacyjna

Tom wierszy, w którym najważniejsze miejsce zajmuje człowiek.

 

 

 

Finaliści Literackiej Nagrody Nike 2018. Sprawdź książki finalistów w TaniaKsiazka.plMikołaj GrynbergRejwach

To zbiór opowiadań, które wg. Olgi Tokarczuk poruszają i niepokoją jednocześnie. Wszystkim nieoczywistym tekstom towarzyszą zdjęcia wykonane przez Mikołaja Grynberga.

 

 

Finaliści Literackiej Nagrody Nike 2018. Sprawdź książki finalistów w TaniaKsiazka.plMarcin Wicha Rzeczy, których nie wyrzuciłem

Zbiór osobistych esejów, których tematem jest żałoba i próba uporania się z bólem po stracie bliskiej osoby. Autor porządkuje rzeczy matki i przywołuje i analizuje postać zmarłej. Przedstawia ją na tle czasów, w jakich żyła.

 

 

 Finaliści Literackiej Nagrody Nike 2018. Sprawdź książki finalistów w TaniaKsiazka.plAnna Bikont Sendlerowa. W ukryciu

Autorka w biografii przedstawia postać Ireny Sendlerowej, która pomogła uratować około 2500 dzieci z żydowskiego getta. Pisze też o innych kobietach, które były zaangażowane w pomoc. Bikont pisze też o tych, którzy sprzedawali osoby ratujące dzieci gestapowcom.

 

 

Finaliści Literackiej Nagrody Nike 2018. Sprawdź książki finalistów w TaniaKsiazka.plJerzy Kronhold Stance

Nowy tomik poetycki współtwórcy Nowej Fali. Piotr Matywiecki napisał o tym zbiorze, że w Stańcach jest wszystko co najlepsze w dotychczasowej poezji Kronholda, podniesione do jeszcze wyższego poziomu.

 

 

Wszystkie książki, które zostały nominowane do Nike 2018, znajdziecie w tym artykule:

Nominacje do Literackiej Nagrody Nike 2018

Finał Nike 2018 w październiku

O tym, kto z finalistów zdobędzie Literacką Nagrodę Nike 2018, zdecyduje Jury pod przewodnictwem prof. Marka Zaleskiego. Poza przewodniczącym decydować będą: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna i Andrzej Werner. Tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nike 2018 poznamy w niedzielę, 7 października.

Kto Waszym zdaniem zostanie laureatem Nike 2018?