Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. Nagrodzona książka w TaniaKsiazka.pl
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. Nagrodzona książka w TaniaKsiazka.pl

źródło: nagrodagombrowicza.pl

9 września wręczono Nagrodę Literacką im. Witolda Gobrowicza. To wyróżnienie za debiut literacki, czyli pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą w języku polskim. Dlaczego drugą? Ponieważ organizatorzy konkursu zdają sobie sprawę z tego, że pierwsza książka, często bywa potknięciem, a wtedy za faktyczny debiut literacki uznaje się drugą. Organizatorami konkursu są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza.

To była już trzecia edycja tej nagrody literackiej. Laureata ogłoszono 9 września, podczas gali w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Na uroczystości gościła żona Witolda Gombrowicza, Rita.

 

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza dla Marcina Wichy

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. Nagrodzona książka w TaniaKsiazka.plLaureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2018 został Marcin Wicha. Doceniono jego książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem. To bardzo osobisty zbiór esejów, który powstał po śmierci matki pisarza. Przedmioty, które pozostawiła, stają się podstawą do dłuższych opowieści. Autor porządkuje rzeczy matki i przy okazji porządkuje swoje wspomnienia. Przedstawia swoją matkę na tle czasów, w których żyła.

W laudacji przewodniczący kapituły konkursu, prof. Jerzy Jastrzębski zaznacza:

Historia opowiadana przez Marcina Wichę jest najpierw historią wspólną jego samego i jego rodziców, zbiorem rodzinnych anegdot, dla którego materialne pamiątki po matce stanowią swego rodzaju mnemotechniczny fundament. To wokół niego owija się narracja książki, jej fabularna energia, której źródłem jest rodzinna pamięć.

(źródło cytatu: nagrodagombrowicza.pl)

Marcin Wicha jest grafikiem, eseistą i autorem książek dla dzieci. Urodził się w 1972 roku w Warszawie. Projektuje okładki, plakaty i znaki graficzne. Pisze z zamiłowania. Publikował m.in. w Autoportrecie, Literaturze na świecie i Tygodniku Powszechnym.

Inni nominowani do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

W finałowej piątce, poza książką Rzeczy, których nie wyrzuciłem znalazły się te debiuty:

Marcin Wicha otrzymał 40 tys. złotych oraz pamiątkową statuetkę.

To bardzo udany debiut literacki Marcina Wichy. Książka Rzeczy, których nie wyrzuciłem znalazła się też w finałowej siódemce Literackiej Nagrody Nike. Autor dostał też za nią Paszport Polityki i został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii eseistyka.

Autorowi serdecznie gratulujemy, a nagrodzoną książkę możecie znaleźć tutaj.