Mądra Książka Roku 2021 – laureaci konkursu
Mądra Książka Roku 2021 wybrana! Sprawdźcie, które książki popularnonaukowe warto przeczytać według jury konkursowego i czytelników, którzy oddali głosy w plebiscycie. Znacie już nagrodzone tytuły?
Mądra Książka Roku 2021
Konkurs Mądra Książka Roku organizuje Uniwersytet Jagielloński, właściciel portalu Mądre Książki. Pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku.
Tegoroczni partnerzy wydarzenia to Copernicus Festival, Gazeta Wyborcza oraz księgarnia De Revolutionibus Books&Café i portal Cafe Nauka. W jury tym razem zasiedli: prof. Stanisław Kistryn (Uniwersytet Jagielloński), dr Monika A. Koperska (Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, MAK Art & Science Productions), dr Kamil Kopij (UJ, Madre Książki), Michał Olszewski (Gazeta Wyborcza), Marta Seweryn (Carbon Footprint Foundation), Aleksandra Stanisławska (Crazy Nauka), Leszek Szumlas (Mądre Książki), Marta Alicja Trzeciak (Mądre Książki i Centrum Nauki Experyment w Gdyni).
Spis treści
Nagroda główna Mądra Książka Roku 2021
Planeta wirusów. Czy wirusy sterują życiem na Ziemi?
Carl Zimmer, Wydawnictwo Copernicus Center Press
Wirusy to jedne z najmniejszych organizmów, które mają ogromny wpływ na życie człowieka. Dzięki tej książce lepiej poznacie ich niezwykły, niewidoczny gołym okiem świat.
Autor opisuje sposoby, w jakie możemy wykorzystać wirusy z korzyścią dla ludzkości i przystępnym językiem przedstawia najnowsze odkrycie naukowe w dziedzinie wirusologii.
Link do książki: Planeta wirusów >>
Nagroda główna dla książki dla dzieci
Brud. Cuchnąca historia higieny
Piotr Socha i Monika Utnik-Strugała, Wydawnictwo Dwie Siostry
Propozycja dla małych czytelników to opowieść o brudzie i higienie na przestrzeni wieków. Jak wyglądało dbanie o czystość w czasach starożytnych? Czym różniło się podejście do zachowania higieny w różnych cywilizacjach świata? I wreszcie – jak sprawa wygląda dziś? Dla najmłodszych szokujące może okazać się zderzenie z faktem, że w XXI wieku nadal mnóstwo ludzi na świecie (w tym w Polsce) nie ma dostępu do toalety ani czystej wody.
Link do książki: Brud. Cuchnąca historia higieny >>
Nagroda społeczności akademickiej UJ
Czy naprawdę trzeba dzielić historię na epoki?
Jacques Le Goff, Wydawnictwo Aletheia
W swoim eseju Jacques Le Goff rozważa zasadność podziału historii poprzez zamykanie poszczególnych okresów w ramach sztywno wydzielonych epok. Autor przekonuje, że średniowiecze trwało zdecydowanie dłużej, niż się powszechnie uważa (aż do XVIII w.!).
Link do książki: Czy naprawdę trzeba dzielić historię na epoki? >>
Nagroda internautów i czytelników Gazety Wyborczej
Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu
Julita Mańczak i Jakub Małecki, Wydawnictwo Znak
Dziennikarka Julita Mańczak rozmawia z glacjologiem doktorem Jakubem Małeckim o tym, w jaki sposób lód ma wpływ na nasze życie.
Autorzy poruszają kwestię przewidywanej nadchodzącej w coraz szybszym tempie katastrofy klimatycznej. Czy jesteśmy jeszcze w stanie jej zapobiec? Jakie działania powinniśmy podejmować?
Link do książki: Początek końca? >>
To reportaż z teraźniejszości, który mówi nam bardzo wiele o przyszłości.
Zobacz także: