Nowa ekranizacja Akademii Pana Kleksa - premiera w 2023 roku Ekranizacja Akademii Pana Kleksa

Jestem z pokolenia, które wychowało się na kultowych filmach o Ambrożym Kleksie w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego. Wielu moich rówieśników podobnie do mnie nazywa te produkcje ulubionymi filmami z dzieciństwa. Fantasy po polsku i to z jakim rozmachem! Przynajmniej na tamte czasy… Wiadomo, że świat idzie do przodu i obecnie młodego widza trudno zainteresować starą polsko-radziecką produkcją. Dlatego też od trzech lat powstaje nowa ekranizacja Akademii Pana Kleksa autorstwa Jana Brzechwy. Wiadomo już, że premierę pierwszej części zaplanowano na koniec 2023 roku. Druga na ekranach pojawi się dwa lata później.

Ekranizacja Akademii Pana Kleksa | Książki szukaj na TaniaKsiazka.pl >>

Nowa ekranizacja Akademii Pana Kleksa

Osobiście nie wyobrażam sobie, że w postać nietypowego nauczyciela Akademii dla chłopców miałby się wcielić ktoś inny niż Piotr Fronczewski. Aktor ten wykreował tak wyraźną postać, że trudno będzie go przebić. Nie mniej jednak warto odsunąć na bok sentymenty i dać szansę temu, co nowe. A nowa ekranizacja Akademii Pana Kleksa to duże wyzwanie dla jej twórców. W końcu mierzą się praktycznie z przedmiotem kultu! 😉 Maciej Kawulski (Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa), który jest reżyserem filmu, mówi o nim w ten sposób:

Stworzyliśmy zupełnie nową historię na motywach powieści Brzechwy. To swoista koedukacyjna przystań i podróż w głąb własnej wyobraźni, w którą zabierzemy najmłodszych widzów. Wzięliśmy z literatury te elementy, które są wciąż aktualne i uniwersalne. To dzieci zadecydują, czym będzie dla nich Kleks, bo my swojego już mieliśmy, ale po cichu wierzę, że ta postać się po prostu nie starzeje i że ciągle chce się z nią spędzać czas. Może dzięki kilku innowacyjnym pomysłom dzieciaki będą miały szanse być bliżej tej postaci i spędzać z nią więcej czasu na co dzień.

Wiadomo, że oficjalnym partnerem produkcji jest miasto Katowice. To tutaj odbyły się w lutym castingi dla dzieci i młodzieży do ról i to tutaj już latem rozpoczną się zdjęcia. Producentem filmu jest Open Mind Production, które kooperuje z Bajką Pana Kleksa, czyli katowicką Wytwórnią Kultury, Nauki i Zabawy.

Oprócz filmu powstaje również całe universum związane z historią, w którym będzie się można poruszać za sprawą wirtualnej rzeczywistości. Więcej o tym projekcie dowiecie się na oficjalnej stronie Kleks Academy.

***

W oczekiwaniu na film warto przypomnieć sobie wersję sprzed prawie 40 lat, a przynajmniej niezapomniane piosenki, które towarzyszą fabule:

Seans filmu to jedno. Akademia Pana Kleksa to przede wszystkim wspaniała czytelnicza przygoda. Egzemplarze książki Jana Brzechwy znajdziecie m.in. pod tym linkiem.

Czytaj także: