Książkowe top 3 roku 2021 według Katarzyny
Nie wiem, kiedy to się stało, ale kalendarz przecież nie kłamie… Minęło kolejnych 365 dni! Oczywiście w ostatnich dwunastu miesiącach nie mogło zabraknąć czytania książek. 🙂 Dlatego tak jak w poprzednich latach wraz z ekipą CoPrzeczytac.pl przygotowaliśmy zestawienia najlepszych naszym zdaniem książek mijającego roku. Przed Wami moje książkowe top 3 roku 2021!
Książkowe top 3 roku 2021
Grzegorz Uzdański – Wypiór
Trzynastozgłoskowiec 2.0? Proszę bardzo.
Co się stanie, gdy formę żywcem wyjętą z XIX-wiecznego „pomnikowego” Pana Tadeusza przeszczepi się na grunt przyziemnych XXI-wiecznych rozterek warszawskich trzydziestolatków, a do tego z martwych do wampirzego żywota wskrzesi się Adama Mickiewicza we własnej wieszczej osobie? Jeśli jesteście ciekawi, to Wypiór jest odpowiedzią na te rozważania. Lubię tego rodzaju eksperymenty literackie!
Zaskakujący pomysł, nieoczywista forma, duża doza humoru i dystansu, ciekawe spostrzeżenia na temat współczesności i „upiornej” tradycji polskiego romantyzmu – nic dziwnego, że Grzegorz Uzdański za tę książkę został nominowany do Paszportów Polityki (o czym pisałam tutaj: Paszporty Polityki 2021 – nominacje w kategorii Literatura).
Więcej o książce przeczytacie w mojej recenzji: Tadam! W szafie Adam! Wypiór – recenzja książki Grzegorza Uzdańskiego.
Radek Rak – Puste niebo
W 2020 roku miałam ogromną przyjemność przeczytać nagrodzoną Nike Baśń o wężowym sercu. Tym sposobem padłam ofiarą uroku, jaki (jestem przekonana) na czytelników rzuca twórczość Radka Raka, jeśli choć raz sięgnie się po jego książki. Wiedziałam, że przeczytam kolejne – padło na Puste niebo.
Cóż mogę napisać – ta opowieść to niesamowitość w najlepszym znaczeniu tego słowa. Tajemniczy, baśniowo-oniryczny Lublin tworzy scenerię jak z pokręconego snu, w której rozgrywają się niestworzone rzeczy.
Tołpi, prosty wiejski chłopak, który przypadkiem stłukł księżyc, szuka ratunku w mieście, u starego rabina. Droga do wyprodukowania w warsztacie alchemicznym nowego ziemskiego satelity nie będzie jednak prosta! Na drodze staną stwory z innego wymiaru oraz… rewolucja komunistyczna.
Radek Rak przygotował ucztę językową i fabularną, serwowaną w realizmie magicznym, bogato doprawioną folklorem z niezwykle soczystymi opisami. Słowem: polecam – pychota!
Gaston Dorren – Babel. W dwadzieścia języków dookoła świata
Na koniec pozycja, która długo czekała na swoją kolej, aż wreszcie udało mi się dotrzeć do niej w tegoroczne wakacje.
W tej książce znajdziecie 20 rozdziałów poświęconych różnym zagadnieniom związanym z językami całego świata. Każdy z nich jest nieco inny, część skupia się na gramatyce, inne fragmenty dotyczą okołojęzykowych tematów społecznych i kulturowych. To taka patchworkowa kompozycja, po prostu Babel – językowe barwne i ciekawe pomieszanie z poplątaniem.
Wiele można tu wyczytać ciekawostek o innych językach i o sposobie, w jaki świat postrzegają ludzie posługujący się nimi na co dzień. A jak wiadomo „Granice mojego języka wskazują granice mojego świata” – dobrze jest więc złapać nieco szersze perspektywy.
Książkowe top 3 roku 2021 – co poza podium?
Na listę książek, które przeczytałam w 2021 roku i które również polecam, mogę wpisać (w kolejności przypadkowej) te tytuły :
- Edward Carey Mała >>
- Violetta Ozminkowski Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć >>
- Marek Krajewski Miasto szpiegów >>
- Hanna Rydlewska, Marta Niedźwiecka Slow sex. Uwolnij miłość >>
- Jakub Żulczyk Informacja zwrotna >>
- Jan Bliźniak Śrubek i tajemnice maszynerii >>
- Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy >>
A które książki Wy wpisalibyście na swoje listy „the best of 2021”? Podzielcie się tytułami w komentarzach! 🙂
Zobacz także: