Joanna Siedlecka wyróżniona nagrodą im. Józefa Mickiewicza
Mamy przyjemność poinformować was, że Joanna Siedlecka zdobyła nagrodę im. Józefa Mickiewicza. Wyróżnienie to przyznano jej za książkę Biografie odtajnione – z archiwów literackich bezpieki w dniu 11 listopada podczas uroczystości w Domu Literatury w Warszawie. Historia nagrody sięga 2002 roku, kiedy to została wręczona po raz pierwszy. W ręce laureatki powędrował złoty medal z podobizną Józefa Mickiewicza, okraszony cytatem Jedynie prawda jest ciekawa oraz nagroda pieniężna.
Joanna Siedlecka i Biografie odtajnione
Autorka decyzję jury skomentowała następująco:
Te sprawy, o których pisałam były na ogół opatrzone w archiwum pieczęcią tajne, specjalnego znaczenia, nie otwierać. Myślę, że nagłaśniając moją książkę jury przypomniało tragedię moich bohaterów i za to jeszcze raz im dziękuję.
Zaś sam przewodniczący komisji, Stanisław Michalkiewicz, zaznaczył, że to nie tylko nagroda za tę konkretną lekturę, ale również uhonorowanie całokształtu pracy eseistki i reporterki. Podkreślono również fakt, iż dzięki takim książkom jak Biografie odtajnione czytelnik ma szansę poznać prawdziwe oblicze życia w państwie PRL-u.
Biografie odtajnione to dość dramatyczny obraz losów najbardziej znanych, polskich pisarzy jak Gombrowicz czy Broniewski. Pisarka przedstawia, jak władze totalitarnego państwa skutecznie uniemożliwiły im rozwój kariery i zniszczyły życie osobiste. Rozbite rodziny, nadszarpnięte zdrowie i mieszkania, które zamiast azylu, oferowały ściany pełne podsłuchów. Sama autorka dzieło komentuje następująco:
To nie jest książka glamour – lekka, łatwa i przyjemna. Nie może się podobać – ma przeszkadzać, poruszać, przerażać. Jest bowiem – po „Obławie” i „Kryptonimie Liryka” – moją trzecią już opowieścią o temacie wciąż nieprzerobionym, objętym ciężką zmową milczenia – represjach PRL-u wobec literatów, napisaną na podstawie wielu rozmów, głównie jednak odtajnionych oraz nieznanych wcześniej dokumentów komunistycznej policji politycznej, których mieliśmy nigdy nie poznać. Po co nam ta mroczna wiedz Prawda dokumentów odkłamuje wiele fałszów, mechanizmy wielu karier, promocji jednych, eliminowania drugich. Pozwala zajrzeć za kurtynę naszego życia literackiego i kulturalnego, którego nie sposób zrozumieć bez wciąż mało znanej roli tajnych służb.