Stulecie urodzin Lema - nowości książkowe dla małych i dużych

Stanisław Lem przyszedł na świat w 1921 roku (najprawdopodobniej 13 września), czyli równiutki wiek temu. Choć złote lata jego twórczości przypadają na koniec lat pięćdziesiątych i lata sześćdziesiąte, to stworzone przez niego wówczas dzieła nadal cieszą się dużą popularnością, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. O postaci wybitnego futurologa głośniej jest także ze względu na trwający Rok Lema: powstają komiksy, ekranizacje, gry komputerowe, organizowane są spotkania poświęcone jego twórczości (jak trwający właśnie w Krakowie Lem Future Tech Festival – Bomba Megabitowa). Jeśli i Wy macie zamiar czytelniczo świętować stulecie urodzin Lema – nowości książkowe związane z pisarzem znajdziecie poniżej.

 Stulecie urodzin Lema - nowości książkowe dla małych i dużych

Stulecie urodzin Lema – nowości książkowe 2021

Wojciech Orliński Lem w PRL-u, czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości Stulecie urodzin Lema - nowości książkowe

Lem w PRL-u, czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości – Wojciech Orliński

Wojciech Orliński, spod którego pióra wyszła biografia Stanisława Lema pt. Lem. Życie nie z tej ziemi, powraca z kolejną książką poświęconą mistrzowi science fiction. Tym razem jednak skupia się na starciu Lema z absurdami życia w PRL-u.

Który urząd najbardziej dał się futurologowi we znaki? Kogo chciał wieszać długo i etapami? Odpowiedzi znajdziemy m.in. w zawartych w książce fragmentach korespondencji, wymienianej przez Lema z przedstawicielami władzy.

Premiera: 30 września 2021 r.
Link do książki: Lem w PRL-u

Stanisław Lem Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników Stulecie urodzin Lema - nowości książkowe

Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników – Stanisław Lem

Nowe wydanie zbioru piętnastu najlepszych opowiadań Lema, wybranych w plebiscycie przez czytelników, samego autora oraz wybitnego lemologa i krytyka literackiego, Jerzego Jarzębskiego. Zawiera między innymi dzieła takie, jak: Simon Merril: „Sexplosion”, Trzej elektrycerze i Alistar Waynewright: „Being Inc.”.

Premiera: 11 sierpnia 2021 r.
Link do książki: Fantastyczny Lem

Stanisław Lem Podróż siódma Stulecie urodzin Lema - nowości książkowe

Powieść graficzna Podróż siódma – Stanisław Lem, Jon J Muth

A co powiecie na Lema w wydaniu komiksowym? Podróż siódma zilustrowana przez Jona J Mutha to nowa odsłona opowiadania o pechowej wyprawie Ijona Tichego.

W pewien poniedziałek niewielki meteor uszkodził pancerz i rakietę gwiezdnego odkrywcy. Ijon, nie mogąc samodzielnie naprawić usterek, przebiera się w piżamę i decyduje się położyć do łóżka. Wtorkowy Ijon nie jest zadowolony z takiego obrotu spraw. A co na to wszystko powie Ijon piątkowy? Któremu uda się naprawić rakietę i wyrwać z pętli czasu?

Do środka książki możecie wirtualnie zajrzeć, oglądając zapowiedź od wydawcy:

Premiera: 23 czerwca 2021 r.
Link do książki: Podróż siódma

Marta Ignerska Świat Lema

Świat Lema – Marta Ignerska

Kolejna książka w zestawieniu to publikacja stworzona z myślą o dzieciach. Marta Ignerska zilustrowała ponad 20 cytatów pochodzących z najważniejszych dzieł Stanisława Lema. Lektura będzie świetnym wstępem do poznania twórczości mistrza science fiction!

Premiera: 12 września 2021 r.
Link do książki: Świat Lema

Marcin Baran Lem i zagadki Kosmosu

Lem i zagadki Kosmosu – Marcin Baran

Na koniec propozycja dla najmłodszych czytelników, którzy dopiero uczą się składać zdania.

Książka Marcina Barana z serii Czytam sobie to opowieść o wszechświecie: od chaosu do roku 1921, w którym urodził się Stanisław Lem. Co lubił pisarz?

Ta pozycja zachęci dzieci do rozmowy z rodzicami na temat wybitnego futurologa. W środku czytelnicy znajdą także pytania do przeczytanego tekstu oraz naklejki.

Premiera: 1 września 2021 r.
Link do książki: Lem i zagadki Kosmosu
Link do serii: Czytam sobie

 

Zobacz także: