ReportażeZapowiedzi i nowości

Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości

Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości - kup na TaniaKsiazka.pl

Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości - kup na TaniaKsiazka.plAlternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości to nie lada gratka dla wszystkich miłośników tej polskiej, kultowej już produkcji. Absolutnie każdy czytelnik, który choć trochę interesuje się filmem, powinien mieć tę pozycję w swojej domowej biblioteczce. Książka w sprzedaży pojawi się już 11 maja 2017 roku i bez wątpienia stanie się hitem.

Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości – kulisy powstania

Autorem wspomnianej nowości jest sam Janusz Płoński, współscenarzysta serialu. Oto jak tłumaczy decyzję o wydaniu tej książki:

Uważam, że istnieje pilna potrzeba, by młodzieży wyjaśnić wiele trudnych do zrozumienia kwestii i palcem wskazać jej momenty, w których należy się śmiać. A także te, które powinny skłonić ją do zadumy nad pokrętnością świata.

Warto tutaj również wspomnieć o dość ciekawej i nietypowej formie pracy nad tą publikacją. Otóż duży wkład w proces twórczy mieli studenci Instytutu Dziennikarstwa na UW. Na zajęciach emitowano poszczególne odcinki, po czym pozwalano studentom zadawać liczne pytania dotyczące serialu i scen. Zadaniem prowadzących było udzielenie jak najbardziej satysfakcjonującej odpowiedzi. Tym sposobem właśnie na podstawie słynnego serialu powstała książka, która z pewnością przybliży i wyjaśni odbiorcom wiele kwestii oraz odkryje na nowo urok krzywego zwierciadła PRL-u.

Trzeba tu zaznaczyć, że absurdy, z którymi przyszło zmierzyć się mieszkańcom Alternatywy 4, nie są zwykłą fantazją czy fikcją twórców serialu. Większość z tych przypadków to historie z życia wzięte. Płoński zaznaczył, że zarówno on jak i pozostali współscenarzyści, czerpali inspirację z opowieści zasłyszanych podczas podróży związanych z pracą w studenckim tygodniku „itd”.

Czytelniejszy odbiór serialu to nie jedyny aspekt, jaki przyświecał Płońskiemu przy tworzeniu najnowszej książki. Wielu Czytelników będzie miało okazję odkryć również jej walory dydaktyczne. Warto tutaj przytoczyć słowa samego autora:

Bajka o domu przy Alternatywy 4 dobiegła końca. Wynika z niej co najmniej kilka morałów. Jeden z nich, potwierdzony po wielokroć przez historię, mówi, że obaleni tyrani, jeśli nie zostaną zawczasu skróceni o głowę, często w sposób legalny powracają i stają się jeszcze większymi tyranami. Inny możliwy morał mówi, że niektóre systemy polityczne nie pozwalają swoim pupilom upaść na samo dno. Zadbają, by nie stała się im krzywda. Kolejny morał jest dość oczywisty: lepiej być zdrowym i bogatym niż chorym i biednym.

Książkę pt. Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości znajdziecie tutaj. Gorąco polecamy!