Czy słyszeliście już o tym, że w tym roku poznamy aż dwóch laureatów literackiej Nagrody Nobla? Akademia Szwedzka ogłosiła, że jesienią ta najważniejsza nagroda dla pisarza zostanie przyznana nie tylko za 2019 rok, ale też za 2018, w którym nie wyłoniono laureata.

Aż dwie literackie Nagrody Nobla w 2019 roku!

Aż dwie literackie Nagrody Nobla w 2019 roku

Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury przyznaje się od 1901 roku. Do tej pory otrzymało ją 114 autorów. Wyróżnienie przyznaje Akademia Szwedzka, która składa się z osiemnastu członków. To szwedzcy poeci, pisarze, historycy i filolodzy. Do tej pory w skład Komitetu Noblowskiego, który decyduje komu przyznać Nagrodę, był wybierany właśnie spośród członków Akademii Szwedzkiej. Uroczysta gala wręczenia Nagrody Nobla odbywa się 10 grudnia, w kolejną rocznicę śmierci Alfreda Nobla, fundatora tego wyróżnienia.

Skandal w Akademii Szwedzkiej

W zeszłym roku nie przyznano Literackiej Nagrody Nobla, ze względu na skandal w Akademii Szwedzkiej. Mąż Katariny Frostenson, jednej z członkiń, Jean-Claude Arnault, słynny fotografik i reżyser, został oskarżony o molestowanie seksualne. W październiku zeszłego roku bohater skandalu został skazany za gwałt na dwa lata więzienia. Przeprowadzono też dochodzenie w sprawie przecieków o laureatach literackiego Nobla, które miały miejsce na przestrzeni lat. Ich źródłem także miał być Jean-Claude Arnault. Jeden z nich dotyczył przyznania tej nagrody Wisławie Szymborskiej w 1996 roku. Śledczy doszukali się także nieprawidłowości w podejmowaniu decyzji o dotacjach na korzyść klubu kulturalnego prowadzonego przez oskarżonego.

Z powodu skandalu kilku członków opuściło Akademię Szwedzką. Organizacja w okrojonym składzie nie była w stanie wybrać laureata, dlatego nagroda została zawieszona.

Od czasu skandalu do tej pory w Akademii Szwedzkiej przeprowadzono szereg reform. Ich celem było nie tylko zapobiegnięcie nieprawidłowościom w przyszłości, ale też usprawnienie działalności. Co więcej, ustalono, że nowy Komitet Noblowski ma się składać z pięciu członków Akademii i pięciu specjalistów niezwiązanych z tą organizacją.

Wśród pretendentów do otrzymania Nagród Nobla w tym roku wymienia się między innymi te nazwiska: Haruki Murakami, Margaret Atwood, Laszlo Krasznahorkai, Ngũgĩ wa Thiong’o czy Cormac McCarthy. W Polsce w kontekście przyznania nagrody mówi się o Oldze Tokarczuk.