Artykuły

Po co nam Baba Jaga, czyli o wpływie czytania na rozwój dziecka

Po co nam Baba Jaga, czyli o wpływie czytania na rozwój dziecka

Po co nam Baba Jaga, czyli o wpływie czytania na rozwój dziecka

Nic tak nie stymuluje rozwoju intelektualnego człowieka jak czytanie, dlatego już od urodzenia należy przyzwyczajać najmłodszych do kontaktu z książką. Bajki i baśnie kształtują dzieci na wielu płaszczyznach ich życia. Taka inwestycja szybko przynosi ogromne korzyści.

Baba Jaga i jej piec

Obiektywnie rzecz biorąc, baśnie mogą wydawać się dorosłym bardzo okrutne. Historie o wilku, który zjada Babcię i Czerwonego Kapturka, Dziewczynce z zapałkami umierającej z zimna czy porzuconych przez rodziców Jasiu i Małgosi przedstawiają nieco ciemniejszą stronę świata, o której rodzice woleliby nie opowiadać swoim pociechom przed snem. Jednak słuchanie takich bajek jest niezwykle potrzebne dla rozwoju emocjonalnego dziecka. W atmosferze bezpieczeństwa i zaufania młody człowiek uświadamia sobie istnienie zła i śmierci. Pozwala to dzieciom lepiej zrozumieć świat oraz zachowania innych ludzi. Baśnie odwołują się do najbardziej skrywanych, pierwotnych lęków człowieka związanych z porzuceniem, kalectwem czy brakiem miłości. Zazwyczaj szczęśliwe zakończenia przynoszą ich ukojenie i zaspokajają emocjonalne potrzeby dziecka. Dobro, które zawsze zwycięża nad złem, utrwala w nim przekonanie o tym, że pomimo napotykanych trudności, warto kierować się jasnymi zasadami, być wiernym i życzliwym. Dziecko silnie utożsamia się z bohaterami, często nie rozróżniając fikcji od rzeczywistości, dlatego przenoszenie postaw zawartych w książkach, odbywa się zupełnie nieświadomie i spontanicznie.

Czytam, więc rozumiem

Czytanie książek przynosi również praktyczne korzyści. Umysł dziecka jest w początkowych fazach rozwoju niebywale chłonny, a kontakt z tekstem pisanym znacznie podnosi jego kompetencje językowe, poszerza zasób słownictwa i wiedzy. Dzięki temu młody człowiek lepiej radzi sobie z wyrażaniem własnego zdania i myśli. Ponadto uczy się skupienia na jednej konkretnej czynności i koncentracji całej swojej uwagi, która jest nieustannie rozpraszana przez natłok bodźców zewnętrznych. Dlatego czytanie może być bardzo potrzebnym momentem wyciszenia i całkowitego odcięcia się od świata. A im szybciej dziecko posiądzie tę umiejętność, tym większa szansa na lepsze wyniki w nauce. Płynne czytanie ze zrozumieniem jest kompetencją kształtowaną na wszystkich etapach edukacji, ponieważ ułatwia i przyspiesza zdobywanie wiedzy z każdej dziedziny. Ponadto książki stymulują mózg, szkolą pamięć i rozwijają kreatywność. Dziecko poprzez kontakt z historiami opowiadającymi o różnych problemach, uczy się logicznego myślenia i poszukiwania twórczych rozwiązań. Rozwija w sobie również krytycyzm wobec postaw i przekonań innych ludzi. Jest bardziej świadome, szybciej kojarzy fakty i lepiej radzi sobie w trudnych sytuacjach.

Czytelnicy od urodzenia

Wielu rodziców uważa, że nie ma sensu czytać dziecku, zanim nie zacznie ono rozumieć. Nic bardziej mylnego. Już niemowlak oswaja się z mową swoich bliskich i w naturalny sposób zaczyna wchłaniać system językowy. Na początku sprawdzają się proste, czarno-białe książeczki zawierające tylko rysunki. Dziecko traktując je jako zabawkę,  przyzwyczaja się do kontaktu z książką. Dzięki temu, jest szansa, że zostanie ona naturalnym elementem otoczenia, po który sięga się z przyjemnością. Niezwykle ważne jest, aby stało się to przed wkroczeniem człowieka w świat szkolnych lektur. Nawyk regularnego, codziennego czytania powinien być jedną z pierwszych rzeczy, jaką należy wpoić dzieciom.

Czekam na Wasze opinie i sugestie dotyczące wpływu czytania na rozwój dziecka 🙂

[button url=”http://coprzeczytac.pl/wp-content/uploads/2014/06/Wpływ-czytania-na-rozwój-dziecka-Malwina-Szewczyk.pdf” target=”blank” background=”#ef702d” wide=”yes”]Pobierz artykuł w wersji pdf >[/button]