Bardzo tanie książki i darmowe książki - skąd je brać?

Być albo nie być – też mi dylemat… Skąd wziąć bardzo tanie książki albo książki za darmo? Oto jest pytanie! I to takie, które niejednemu książkolubowi spędza sen z powiek. Jeśli Wy też zastanawiacie się nad tym, jak ocalić przed zgubą swój portfel, a przy tym mieć co czytać, to ten tekst jest dla Was. Wasze świnki-skarbonki mogą od dzisiaj spać spokojnie! 😉

Bardzo tanie książki, darmowe książki - skąd je brać?

Książki za darmo – skąd je wziąć?

Darmowe książki dla każdego – taki postulat głoszą chyba wszyscy książoholicy. W ostatnich latach coraz łatwiej o jego spełnienie, ponieważ często pojawia się możliwość ściągnięcia darmowych e-booków i audiobooków. Dostęp do książek przez internet to spore ułatwienie, zwłaszcza w czasie, który nie sprzyja wychodzeniu z domu. Gdzie szukać książek za darmo?

Biblioteki – zwykłe i te internetowe

Na początek najoczywistsza oczywistość: darmowe książki znajdziemy w bibliotekach. W czasie pandemii różnie jednak bywa z ich funkcjonowaniem, dlatego można spróbować przerzucić się na biblioteki internetowe. Co prawda ich zasoby nie dorównują księgozbiorom „stacjonarnych” książnic, ale często znajdziemy w nich perełki oraz klasykę literatury polskiej i światowej.

Polecam Wam przede wszystkim portal Wolne lektury (to opcja szczególnie przydatna dla uczniów, ale nie tylko), Chmurę Czytania oraz prawdziwą skarbnicę książek wszelakich (naprawdę cuda można tam wyszukać!), czyli Polonę.

Bookcrossing, czyli wymiana papierowych książek

W ostatnich latach bookcrossing staje się w Polsce coraz popularniejszy, czego dowodem są nowo powstające budki z książkami czy otwarte biblioteczki służące wymianie książek. Często widać je w przestrzeni miejskiej: przy przystankach, w parkach lub w budynkach takich jak szkoły czy biblioteki.

Jak działa bookcrossing? Sprawa jest bardzo prosta. Jeśli macie w domu książki, z których już nie korzystacie, możecie zostawić je w punkcie bookcrossingowym. Możecie także wziąć z takiego punktu książkę, która już tam jest i którą chcielibyście przeczytać. Po lekturze „wypuszczacie” ją dalej w obieg. Bez żadnych rejestracji, zapisów i kartotek. Genialne w swej prostocie!

Internetowe grupy wymiany książek

Jeśli jednak szukacie jakiegoś konkretnego tytułu, którym chcielibyście uzupełnić swoje zbiory, lepszym pomysłem od bookcrossingu jest zapisanie się do grup wymiany książek w mediach społecznościowych.

Tego rodzaju grup powstaje na pęczki, jednak warto poszukać takiej, która działa w najbliższej okolicy – przy odbiorze osobistym odpadają także koszty przesyłki!

Darmowe e-booki i audiobooki

Oj, coś jakby zapachniało cebulą…? No, może tylko troszkę! 😉 Jeśli szukacie darmowych e-booków i audiobooków, warto śledzić aplikacje i platformy, które dostarczają książki w formach elektronicznych. Często bowiem w ramach promocji nowej książki autorzy podejmują z nimi współpracę i przy tej okazji można zgarnąć kod, który uprawnia do skorzystania z darmowego okresu próbnego (najczęściej 30 dni). A kto wie, może zagrzejecie miejsce na dłużej?

Jeśli lubicie poezję, zajrzyjcie na Polska-poezja.pl – znajdziecie tam nagrania z recytacjami utworów polskich autorów. Kolejnym miejscem wartym polecenia jest także Ninateka, która udostępnia zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Bardzo tanie książki, darmowe książki - skąd je brać?

Bardzo tanie książki – gdzie je upolować?

Książkowe promocje

Pierwszy, najszybszy sposób na upolowanie tanich książek to śledzenie promocji księgarni i wydawnictw. W ten sposób można wpaść na prawdziwe perełki cenowe, np. książki do 15 zł lub nawet książki do 9 zł (!). Książka tańsza niż kawa? To brzmi dobrze!

Warto też zapisać się do różnych grup zrzeszających czytelników. Często pojawiają się w nich specjalne promocje, o których dowiadują się tylko grupowicze – opcja iście VIPowska! Zajrzyjcie np. tutaj: Wszystkie pieniążki wydaję nie książki – grupa na Facebooku

Targi książki, wydarzenia literackie

Szczególne nagromadzenia książkowych promocji często występują w ich środowisku naturalnym, czyli na wszelkiego rodzaju targach książki i wydarzeniach związanych z literaturą. Trzymajcie więc rękę na pulsie i sprawdzajcie, co w targowym świecie piszczy!

Wielkimi krokami zbliża się na przykład WyCzytOn, o którym więcej przeczytacie TUTAJ >>

Wydania kieszonkowe, czyli wersje pocket

Kiedyś cieszyły się dużą popularnością – dziś warto do nich wrócić. Wydania książkowe to samo dobro, nie tylko dla minimalistów. Mniejsze formaty są wygodniejsze i lżejsze, nie zajmują aż tyle miejsca w biblioteczce, a przede wszystkim są także tańsze niż „standardowe” wydania.

Kieszonkowe książki znajdziecie np. TUTAJ >>

Outlety książkowe

Nie ocenia się książki po okładce – wiadomo. Jeśli więc nie przeszkadzają Wam drobne uszkodzenia, a zależy Wam przede wszystkim na treści, to dobrym adresem do odwiedzenia są książkowe outlety (np. TUTAJ >>). Ze względu na małe wady ceny publikacji lecą w dół, a zawartość książek pozostaje przecież ta sama.

E-booki i audiobooki za parę złotych

Jeśli preferujecie książki w formatach elektronicznych, warto zaglądać do działów z e-bookami i audiobookami i ustawić sortowanie cen rosnąco. W ten sposób łatwiej wyłapać dobre książki za dosłownie kilka złotych.

Przykłady poniżej:

Bardzo tanie książki

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi uda się Wam znaleźć bardzo tanie książki i dotrzeć do darmowych książek, które ucieszą nie tylko Wasze czytelnicze serca, ale także portfele! 🙂 Powodzenia w poszukiwaniach!

Zobacz także: