Ciekawostki o książkach

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Za co kochamy książki?

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Za co lubimy książki?

Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy? pytał Oscar Wilde. No właśnie – któż? Nie wiem jak Wam, ale mi niczego więcej do szczęścia nie trzeba! 🙂 Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Książkoluby wszystkich krajów: książki w dłoń, czytajmy dziś na potęgę!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Za co lubimy książki?

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dzisiejsze święto w kalendarzu gości już od 26 lat – pierwszy raz obchodziliśmy je w 1995 roku. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest UNESCO. Dzień Książki ma przyczyniać się do promowania czytelnictwa, dlatego to właśnie dziś z całych sił i jeszcze głośniej niż zwykle podkreślamy to, jak wartościowe i cenne jest czytanie.

Dlaczego właśnie 23 kwietnia został wybrany jako Dzień Książki? To symboliczna data – tego dnia w 1616 roku zmarło trzech autorów niezwykle zasłużonych dla światowej literatury: (the one and only) William Shakespeare, Miguel de Cervantes oraz Inca Garcilaso de la Vega (peruwiański historyk).

Co ciekawe w Katalonii 23 kwietnia jest świętem państwowym. Tego dnia Katalończycy świętują Diada de Sant Jordi: dzień swojego patrona, św. Jerzego. Z tej okazji, zgodnie z tradycją, mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi różami, które symbolizują krew smoka pokonanego przez świętego. Z kolei panie odwdzięczają się panom, wręczając im… książki.

Jestem za tym, aby spapugować ten zwyczaj i wprowadzić go w Polsce, co Wy na to? 🙂 Chętnie też zrzeknę się przypadającej dla mnie róży na rzecz książki, może być to któryś z aktualnych bestsellerów! Zajrzyjcie do nich i Wy – sami sprawmy sobie dzisiaj prezent: 😉

Międzynarodowy Dzień Książki 2021

Światowy Dzień Praw Autorskich

Warto wspomnieć również o tym, że dziś wypada także Dzień Praw Autorskich. Ochrona własności intelektualnej jest niewątpliwie ważna i potrzebna. Jeśli szukacie wartościowych źródeł, z których można czerpać wiedzę na temat praw autorskich, zajrzyjcie poniżej:

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Za co kochamy książki?

Jeśli umiesz czytać, azaż to nie roskosz czas sobie upatrzywszy, nad książkami posiedzieć, prawa i powinności się swej dowiedzieć. Nie trzeba będzie wielkiego nakładu: zbiegasz wszystek świat lekkim kosztem, tuż na miejscu siedząc, tak jakobyś tam wszędzie oczewiście był a jakobyś wszystko widział.

Tak pisał nie kto inny, jak sam Mikołaj Rej.

I chyba zgodzicie się ze mną, że po setkach lat jego słowa nie tracą nic na aktualności! Nadal, mimo szalonego tempa rozwoju technologii, książka to jedna z najprostszych, najszybciej i najłatwiej dostępnych dróg do poznania świata.

A za co kocha książki ekipa naszej zaprzyjaźnionej księgarni TaniaKsiazka.pl? O tym mówi w krótkim filmiku nagranym z okazji dzisiejszego święta:

A Wy? Za co kochacie książki?

Które tytuły widnieją na liście Waszego życiowego top 10? Napiszcie w komentarzach! 🙂

Zobacz także: