Biografie i reportaże – historie inspirowane życiem
Mówi się, że najlepsze historie pisze życie. Dlatego właśnie z myślą o nieodkrytych jeszcze kartach historii, stworzyliśmy niniejsze zestawienie nowości wydawnictwa Znak. Poznaj najnowsze biografie i reportaże, w których fabułę piszą osobiste doświadczenia.
Biografie i reportaże – historie inspirowane życiem
Bruno. Epoka genialna
Najmłodszy z piątki z rodzeństwa, syn Jakuba Schulza i Henrietty z domu Kuhmerker, który po śmierci ojca i brata został jedynym żywicielem rodziny. Wybitny uczeń, a później nauczyciel nieznoszący swojej pracy.
Za sprawą Xięgi Bałwochwalczej nazywany był przez niektórych szerzycielem pornografii. Dzięki Zofii Nałkowskiej postrzegany jako geniusz awangardy. W Drohobyczu uznawany za artystę wyjątkowego, a w żydowskim getcie jako jeden z wielu mu podobnych, którego śmierć nie znaczy nic…
Najnowsza książka Anny Kaszuby-Dębskiej pokazuje wszystkie twarze Schulza – jednego z najważniejszych prozaików XX-lecia międzywojennego, o którego Sklepach cynamonowych słyszał każdy Polak.
Burzliwe czasy
Lata 50. Słynny gwatemalski baron owocowy, Sam Zemmuray, pewnego dnia zatrudnia w swojej firmie kontrowersyjnego specjalistę PR, Edwarda Bernaysa. Nie ma jednak pojęcia, że decyzja ta doprowadzi do jednej z największych akcji CIA w Ameryce Łacińskiej…
Główną rolę odegra tu postać Martity Borrero Parra – uwodzicielskiej i zmysłowej Miss Gwatemali. Czy namiętność i spryt mogą sprawić, że osiągnie się wszystko?
Burzliwe czasy to opis tego, jak brawurowa historia kłamstwa stała się prawdą. A to wszystko wydarzyło się naprawdę.
Moja gra. Autobiografia
Poznajcie autobiografię wybitnego piłkarza, który swoją grą przerwał trwającą 10 lat dominację Leo Messiego i Christiano Ronaldo.
Wszystko zaczęło się w Chorwacji. Luka Modric w wieku sześciu lat ucieka przed okrucieństwem wojny z rodzinnego miasta. W związku z tym od tamtej chwili jego dzieciństwo będzie toczyło się w obozie dla uchodźców, a gra w piłkę stanie się jego sposobem na zapomnienie o wojnie…
Wtedy nikt nie spodziewał się, że ten skromny facet z niewielkiego kraju przerwie zatrzęsie światem futbolu, poprowadzi swoją drużynę narodową do finału Mistrzostw Świata w Rosji i trzeci z rzędu wygra Klubowe Mistrzostwa Świata z Realem Madryt.
Niemniej jednak jego droga na szczyt wcale nie była łatwa… W książce Moja gra. Autobiografia Luka Modric po raz pierwszy szczerze opowiada o całym swoim życiu i karierze, o trudnej drodze na szczyt, niełatwym dzieciństwie i o tym, jak udało mu się nie zwariować w świecie wielkiego futbolu.
Tygrysie serce
Najpopularniejsza dyrektorka zoo, Ewa Zgrabczyńska, o sobie mówi, że zwierzęta ma w genach. Swoją przygodę z zawodem rozpoczęła w wieku czternastu lat jako wolontariuszka w poznańskim zoo. W tamtym czasie jeszcze bardziej rosła jej miłość do zwierząt, która zaczęła się z czasem przeradzać się w życiową pasję.
Świat po raz pierwszy usłyszał o Ewie, kiedy razem z pracownikami poznańskiego zoo uratowała życie dziewięciu tygrysom przewożonym w koszmarnych warunkach przez granicę Polski z Białorusią. Niewątpliwie sytuacja ta poruszała sumienia i wyzwalała falę dobra wśród osób z całego świata śledzących tę niezłomną walkę o życie Nieumarłych.
Dziś dyrektorka poznańskiego zoo przede wszystkim opiekuje się swoimi podopiecznymi, ale ponadto prywatnie prowadzi również swój domowy zwierzyniec, który liczy ponad 60 zwierząt! W książce Tygrysie serce. Moje życie ze zwierzętami opowiada o swoim życiu pośród zwierząt oraz o tym, jak ważna jest walka o prawa tych, którzy sami nie mogą się obronić.
Władcy strachu
Od miesiąca na terenie dawnego sierocińca na wyspie Jersey poszukiwano dowodów zbrodni popełnianych na dzieciach. Aż nadszedł luty 2008 roku, a w sprawie nastąpił przełom.
Antropolog, dr Julie Roberts, pod schodami sierocińca Haut de la Garenne znalazła dziwny niewielki przedmiot. Okazał się on być fragmentem dziecięcej czaszki…
W rezultacie tego znaleziska rozpętało się prawdziwe piekło. Nie można było bowiem już dłużej zaprzeczać faktowi, że sierocińce na wyspie były terenem łowów dla pedofilów. Odkrycie Roberts doprowadziło śledczych do odkrycia siatki powiązań i przestępstw, które w milczeniu aprobowała cała wyspa.
Książka Władcy strachu to efekt pracy dwójki wybitnych reportażystów, Ewy Winnickiej oraz Dionisiosa Sturisa. Autorzy na jej kartach odkrywają przerażającą prawdę o przestępstwach dokonywanych w sierocińcach na wyspie. Książka stanowi próbę odpowiedzenia sobie na pytanie, jak możliwym jest istnienie w XXI wieku miejsc, w których panuje milczące przyzwolenie na zło.
Piąta strona świata
Śląsk to piąta strona świata. Świata, gdzie zacierają się granice, a historia bawi się ludźmi i narodami. Nie można zamknąć go w sztywnych ramach ani opowiedzieć od początku do końca. Można jedynie próbować odsłaniać po kawałku, zestawić z tysiąca zabawnych, tajemniczych i fascynujących ludzkich historii.
Taką próbą jest właśnie debiutancka powieść Kazimierza Kutza pod tytułem Piąta strona świata. Autor to urodzony gawędziarz, który Śląska ma we krwi. W swojej serii śmiesznych i strasznych historii, na podstawie wysłuchania lokalnych anegdot i rodzinnych epopei, tka wielopokoleniową barwną panoramę Śląska.
W swojej książce portretuje ludzi borykających się z losem i szukających swojego miejsca na ziemi. Ludzi, którzy walczą i emigrują, filozofują i życie biorą pod włos. Poznajcie niezwykłą Piątą stronę świata.
Nomadzi. Życie w drodze
Jeśli masz wrażenie, że życie przecieka ci przez palce, a ty wciąż siedzisz w pracy? Być może chciałbyś zobaczyć świat, ale nie masz na to czasu ani pieniędzy – wiedz, że nie jesteś jedyny!
Nomadzi. Życie w drodze to opowieść o ludziach, którzy zrozumieli, że życie jest za krótkie, by spędzić go za biurkiem. Dlatego spakowali laptopa, wygodne buty i ruszyli w świat. Ale dlaczego właściwie laptopa? A to dlatego, że nawet współczesny nomada musi jednak z czegoś żyć. Ponieważ trudno jest rzucić dosłownie wszystko i wyruszyć w Bieszczady, zawsze można rzucić wszystko… oprócz pracy. Skoro w dobie szybkiego łącza tyle rzeczy da się zrobić zdalnie, dlaczego by nie pracować, podróżując?
Poznajcie historię Tomka, który założył firmę będąc w nieustannej podróży. Jego klienci nie wiedzieli, że na ich maile odpisuje raz z Bali, raz z Kuala Lumpur. Marga uczy hiszpańskiego, sypia pod gołym niebem, ponieważ żaden inny hotel nie ma aż tylu gwiazdek.
Zaś inna bohaterka książki, Olga, w wieku 25 lat występuje w filmach bollywoodzkich. Jednak doskonale pamięta, że do Indii przyjechała, by pomagać. W związku z tym dziś już jako mama dwójki dzieci organizuje warsztaty na kurdyjskich ulicach. Ponadto swój czas wolny spędza także w Syrii na budowie recyklingowych placów zabaw. Jedynie jej cygańscy przyjaciele dziwią się tym ciągłym wędrówkom…
Książka Nomadzi. Życie w drodze to fascynująca powieść o prawnikach, nauczycielach, blogerach i aktywistach, którzy zostali nomadami. Przeczytacie w niej jak życiowa droga doprowadziła ich do tego punktu oraz zobaczycie co musieli poświęcić? No i czy w rezultacie zamierzają kiedykolwiek osiąść na stałe? Poznaj inspirujące historie współczesnych polskich nomadów, zacznij wreszcie żyć na własnych zasadach i na koniec sam wyrusz w drogę!
Czy chętnie sięgacie po biografie i reportaże?
Podobne artykuły: