Bronka Nowicka nowym głosem z Europy – taka decyzja zapadła podczas tegorocznych Targów Książki w Londynie. Wszystko odbyło się w ramach konkursu, do którego nasza rodzima pisarka stanęła wraz z 9 innymi kandydatami. Jak wyglądało głosowanie i czym urzekła zagranicznych czytelników Nowicka? Koniecznie czytajcie dalej!

Bronka Nowicka nowym głosem z Europy

Warto wspomnieć, że cały projekt „Nowe głosy z Europy” realizowany jest w ramach wydarzenia Literary Europe Live. Jest to jeden z większych projektów, który zrzesza aż szesnaście europejskich instytucji i festiwali literackich. Jego priorytetem jest zaprezentowanie różnorodności i odmienności europejskiej literatury współczesnej. Pod uwagę brane są zarówno gatunki, jak i bogactwo językowe. Należy tu wspomnieć, że jednym z inicjatorów całego projektu jest szef i właściciel Biura Literackiego – Artur Burszta. Oto co ma do powiedzenia na temat tytułu przyznanego polskiej pisarce:

„Nakarmić kamień” to nieustanne dociekanie istoty rzeczy. Przedstawiony przez Nowicką świat nie obrósł jeszcze we wtórne znaczenia, w sposób szczególny działa więc na wyobraźnię, wytwarzając własne ciągi przyczynowo-skutkowe, własną logikę. Autorka penetruje relacje łączące ludzi i rzeczy, kwestionuje i podważa zastałe hierarchie, balansuje na granicy ciała i świata zewnętrznego. Związek człowiek-rzecz to dla poetki również podstawa do uobecniania zmarłych, zapamiętanych, »zatrzymanych« w przedmiotach. To mocny, świeży debiut w literaturze polskiej.

Cała dziesiątka laureatów miała okazję zaprezentować swoją twórczość na międzynarodowej arenie podczas festiwalu literackiego „Kosmopolis” odbywającego się w Barcelonie. Ponadto wybrani kandydaci odwiedzą Stronie Śląskie podczas wrześniowej Stacji Literatura 22 organizowanej przez Biuro Literackie. Pojawią się także na najważniejszych festiwalach w Europie, Chinach oraz Indiach.

Trzeba przyznać, że to niezła forma promocji. Bronce Nowickiej gorąco gratulujemy sukcesu! Tych zaś, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z książką pt. Nakarmić kamień, odsyłamy tutaj.