Charlie Donlea Uprowadzona. Recenzja książki. Sprawdź w TaniaKsiażka.pl

Uprowadzona była pierwszą książką Charliego Donlea, jaką miałam okazję przeczytać. Swoją polską premierę miała pod koniec maja. Od jakiegoś czasu leżała na mojej półce z książkami do przeczytania i cierpliwie czekała na swoją kolej. Na pewno macie takie książki, które czekają i czekają, bo wciąż pojawia się inne, które na pierwszy rzut oka są ważniejsze albo zwyczajnie ciekawsze.  Jeżeli macie tam Uprowadzoną, to uwierzcie mi, warto po nią sięgnąć jak najszybciej. Ten thriller bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Chcecie wiedzieć czym? Przeczytajcie recenzję ksiażki. 🙂

Charlie Donlea Uprowadzona. Recenzja książki

Uprowadzona – porwanie, ucieczka, śledztwo

Uprowadzona trzyma w napięciu już od pierwszych stron. Poziom napięcia nie spada, tylko cały czas wzrasta, by sięgnąć zenitu w punkcie kulminacyjnym. Pokrótce wprowadzę Was w fabułę książki.

Podczas ostatniej wakacyjnej imprezy znikają dwie nastolatki z Emerson Bay w Północnej Karolinie. Policja nie wpada na żaden istotny trop. Po prawie dwóch tygodniach jednej z nich, Megan McDonald, udaje się uciec z bunkra w lesie i znaleźć pomoc na autostradzie. Policja, której udaje się później odnaleźć miejsce przetrzymywania dziewczyny, nie znajduje w nim żadnych śladów, z których pomocą można byłoby zlokalizować w dalszym ciągu zaginioną Nicolle Cutty.

Mija rok. Nicolle nadal nie odnaleziono, a Megan za namową rodziców i psychologa wydaje książkę o tragicznych wydarzeniach. Dziewczyna, której udało się przeżyć, staje się bardzo popularna, a jej powieść wskakuje na listy bestsellerów. Mimo to nadal nie potrafi poradzić sobie z traumą.

Starsza siostra Nicole, Livia Cutty, pracuje w prosektorium. Na jej stół trafia ciało młodego chłopaka. Podczas sekcji okazuje się, że został zabity mniej więcej w tym samym czasie, w którym rok temu porwano obie dziewczyny. Młoda patolog znajduje trop, który łączy martwego chłopaka z jej siostrą. Livia postanawia dowiedzieć się więcej, dlatego rozpoczyna prywatne śledztwo, w które zaangażuje się też Megan.

Charlie Donlea Uprowadzona. Recenzja książki

W Uprowadzonej przeplatają się dwie płaszczyzny narracji. Jedną jest 2017 rok i śledztwo Livii Cutty; drugą – lato 2016 i wydarzenia poprzedzające porwanie nastolatek. Charlie Donlea umiejętnie dawkuje informacje dotyczące prawdy o porwaniu. Każda retrospekcja ujawnia coś nowego.

Pisarz subtelnie i zgrabnie myli tropy. Dlatego Czytelnik ma trudność w tym, żeby odkryć, kto jest porywaczem.

Śledztwo, które prowadzą Livia i Megan, stopniowo odkrywa meandry tajemnicy po to, żeby ostatecznie wskazać na winę osoby, której początkowo i nawet później wcale nie podejrzewaliśmy. Nie wiem jak Wy, ale ja właśnie za to lubię thrillery. 🙂

Akcja Uprowadzonej nie jest specjalnie dynamiczna, taka staje się dopiero w punkcie kulminacyjnym całej historii. Jadnak książka tak wciąga, że ciężko się od niej oderwać. Czyta się ją dość lekko. Nie zawiera opisów scen bardzo drastycznych. Autor pozostawia pole na działanie wyobraźni Czytelnika.

Charlie Donlea Uprowadzona – komu polecam

Uprowadzona powinna spodobać się miłośnikom nieoczywistych thrillerów. W książce jest zbrodnia, tajemnica i zaskakujące zwroty akcji. Polecam ją zwłaszcza tym Czytelnikom, którzy lubią, gdy to kobiece bohaterki są odpowiedzialne za rozwiązanie zagadki. Gdybym nie wiedziała, kto jest autorem Uprowadzonej i po przeczytaniu książki miałabym określić jego płeć, to obstawiałabym, że książkę napisała kobieta. To pewnie dlatego, że kobiece bohaterki są doskonale skonstruowane. Donlea koncentruje się, m.in. na emocjonalnych motywacjach ich działań i w ciekawy sposób zestawia na zasadzie kontrastu Nicolle i Megan.

Uprowadzona to książka warta przeczytania. Z pewnością sięgnę po inne książki tego autora. W Polsce została wydana jeszcze Dziewczyna z Summit Lake.

Jeżeli zainteresował Cię mój artykuł: Charlie Donlea Uprowadzona. Recenzja książki, a nie masz jeszcze tej publikacji na swojej półce z książkami do przeczytania, to znajdziesz ją tutaj.

Może czytaliście już książki Charliego Donlea? Jestem ciekawa Waszych opinii, dlatego komentujcie i oceniajcie.

Ocena Anety
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 8/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 8/10
 • 9/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 9/10
9.3/10

Fragment recenzji

W Uprowadzonej przeplatają się dwie płaszczyzny narracji. Jedną jest 2017 rok i śledztwo Livii Cutty; drugą – lato 2016 i wydarzenia poprzedzające porwanie nastolatek. Charlie Donlea umiejętnie dawkuje informacje dotyczące prawdy o porwaniu. Każda retrospekcja ujawnia coś nowego. Pisarz subtelnie i zgrabnie myli tropy. Dlatego Czytelnik ma trudność w tym, żeby odkryć, kto jest porywaczem.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)