Co czytać po Wiedźminie

Geralt z Rivii jest postacią znaną każdemu polskiemu fanowi fantastyki. Słynny wiedźmin żył do tej pory na kartach oryginalnej powieści, komiksów i gier. Niedawno został również bohaterem serialu. Jeśli tak jak my jesteście fanami jego przygód, książki znacie na wylot, a do drugiego sezonu netflixowej produkcji jeszcze daleko – spieszymy z pomocą! Zastanawiasz się co czytać po Wiedźminie? Sprawdź nasze zestawienie fascynujących cyklów fantasy, po które warto sięgnąć i daj się zaczarować!

Co czytać po Wiedźminie? – zestawienie

Dla wszystkich fanów uniwersum Wiedźmina spragnionych fantastycznych przygód przygotowaliśmy zestawienie ciekawych tytułów fantasy, po które warto sięgnąć po zakończeniu swojej przygody z Białym Wilkiem. Poznajcie niezwykłe książki fantasy, które pomogą Wam wypełnić pustkę w sercu w kształcie Rzeźnika z Blaviken.

Opowieści Z Meekhańskiego Pogranicza

Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza to epicka seria fantasy polskiego autora piszącego pod pseudonimem Robert M. Wegner. Cykl stanowi zbiór opowiadań, w którym każda książka poświęcona jest innemu bohaterowi fascynującego świata Imperium.

Twórczość Wegnera cechuje prosty i wyrazisty język, a także umiejętny eklektyzm. Autor bowiem znakomicie łączy różnorodne style w zależności od miejsca rozgrywającej się akcji. Szykujcie się na militarne potyczki oraz polityczne intrygi. Jeśli chcecie rozpocząć swoją przygodę od fantasy właśnie od tej serii – będzie to dobry pomysł! Cykl powinien również przypaść do gustu każdemu, kto ceni sobie prozę J.R. R. Tolkiena czy Ursuli Le Guin.

Warto nadmienić, że pierwsza cześć serii została opublikowana w 2016 roku w Rosji, gdzie zdobyła nagrodę Książki Roku w plebiscycie największego magazynu poświęconego fantastyce. Jeśli więc jesteście ciekawi, co czytać po Wiedźminie, poznajcie Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza.

Cykl Imperium Achai: Virion

Kim jest Virion? To natchniony szermierz, który dokonał niemożliwego. Razem z dwudziestoma innymi straceńcami pokonał legion Moy złożony z tysiąca weteranów wojennych.

Jaka historia stoi za chłopakiem z dobrego domu, który został bezlitosną maszyną do zabijania? Morderstwo, więzienie i ucieczka przed bandą łowców to chyba jeszcze nie powód żeby tak się stoczyć? A może od początku ktoś na górze zaplanował, że jego przeznaczenie to droga miecza i stosy trupów?

Poznajcie historię najsłynniejszego szermierza Cesarstwa i dajcie się porwać przygodzie!

Cykl o Koniaszu

Koniasz nie jest ani imieniem, ani nazwiskiem. To pseudonim wysokiego, niemłodego mężczyzny, który jest zabijaką do wynajęcia. Jednak nie jest on typowym płatnym mordercą wyzutym ze skrupułów i wyrzutów sumienia. Koniasz działa w ramach swojego kodeksu honorowego i poczucia sprawiedliwości. W wolnych oddaje się lekturze, często po wykonaniu zadania ma wątpliwości moralne.

Podczas lektury szykujcie się na spektakularne pojedynki, nietypowych wrogów, pościgi, piękne kobiety seks i przemoc. A wszystko to okraszone humorystycznym piórem Miroslava Žambocha. Jeśli zastanawiacie się, co czytać po Wiedźminie i poszukujecie świata fantasy, w którym nie brakuje testosteronu – sięgnijcie po Cykl o Koniaszu!

Seria Pierwsze Prawo

Poznajcie trzech niezwykłych bohaterów – kalekiego, aczkolwiek błyskotliwego inkwizytora, zarozumiałego arystokratycznego młodzieńca parającego się szermierką oraz śmiercionośnego barbarzyńcę z utęsknieniem wyglądającym za emeryturą. Czy z tak nietypowego połączenia może powstać coś dobrego? W rzeczy samej!

Poznajcie historię pełną krwawych bitew, zarówno tych zwycięskich, jak i przegranych. Nie zabraknie tu przebaczenia dla zajadłych wrogów. Jednak nie wcześniej, nim zawisną. A to wszystko w Cyklu Pierwsze Prawo.

Pan Lodowego Ogrodu

Pan Lodowego Ogrodu to czterotomowa powieść, która zdobyła wszystkie ważniejsze nagrody w polskiej fantastyce. Jarosław Grzędowicz za pierwszy tom swojej fantastycznej serii otrzymał zarówno Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Śląkfę, Nautilusa, jak i Sfinksa. Kolejne tomy serii również zdobywały uznanie czytelników w postaci kolejnych nagrody lub nominacji. Niewątpliwie jest to cykl niezwykle ceniony przez fanów gatunku. O czym opowiada seria Pan Lodowego Ogrodu?

Głównym bohaterem serii jest Vuko Drakkainen, mężczyzna, który dzięki zdobyczom najnowszej techniki włada niemal nadludzkimi siłami. Przybywa na planetę Midgaard, w poszukiwaniu zaginionych naukowców, którzy niegdyś przeprowadzali tam ekspedycję. Przed bohaterem stoi nie lada wyzwanie. Planeta jest bowiem zamieszkała przez rasę rozumnych człekopodobnych istot. Różnią się oni od Ziemian różnią się nie tylko wyglądem, ale również kulturą i zwyczajami.

Vuko Drakkainen, który jest zdolny do poświęcenia, postanawia upodobnić się do obcych. Oddaje się operacji oczu i zmienia imię, a w mózg wszczepia Cyfrala. Jest to pasożytniczy grzyb, dzięki któremu jest w stanie widzieć w ciemności i słyszeć z bardzo dalekiej odległości. Nie czuje bólu, potrafi się sam uleczyć i wyświetlać mapę na powiekach. Czy jednak jego poświęcenie przyniesie pożądany skutek, a ofiara nie pójdzie na marne? Dowiecie się sięgając po Pana Lodowego Ogrodu.

Saga o Kotołaku

Jak zawalczyć o człowieczeństwo, gdy nie jest ono Twoją prawdziwą naturą? Czy to w ogóle możliwe? Jeśli nie wiecie, co czytać po Wiedźminie – poznajcie Kotołaka.

Ksin jest dzieckiem klątwy, zdrady i obsesji. Zdawałoby się, że jego los jest przesądzony, ale być może miłość potrafi przełamać to, co nieuchronne? Czy poświęcenie starej piastunki i późniejsze oddanie dziewczyny zbiegłej z domu publicznego sprawią, że potwór przemieni się w wojownika walczącego w obronie ludzkości, którą trapią upiory?

Saga o Kotołaku to drapieżna, pełna namiętności historia bestii pragnącej osiągnąć człowieczeństwo.

Teraz, kiedy już wiecie co czytać po Wiedźminie, dajcie nam znać, która seria szczególnie przypadła Wam do gustu. 🙂