Dwie nowe powieści Cormaca McCarthy'ego już w tym roku! Dwie nowe powieści Cormaca McCarthy'ego

Jeśli czytaliście takie książki jak To nie jest kraj dla starych ludzi, Strażnik sadu, W ciemność czy Droga – na pewno nie jest Wam obce nazwisko Cormaca McCarthy’ego. Ten uważany za jednego z najważniejszych żyjących pisarzy Stanów Zjednoczonych, chętnie ekranizowany przez twórców filmowych kazał swoim czytelnikom czekać na nowe dzieła aż 16 lat! Dwie nowe powieści Cormaca McCarthy’ego wydane przez wydawnictwo Alfred. A. Knopf to The Passanger i Stella Maris. W amerykańskich księgarniach pojawią się odpowiednio 25 października i 22 listopada.

Dwie nowe powieści Cormaca McCarthy'ego Szukaj na TaniaKsiazka.pl >>

Dwie nowe powieści Cormaca McCarthy’ego ukażą się już jesienią!

Ostatnią napisaną przez mistrza z Nowego Meksyku powieścią była Droga z  2006 roku, która okazała się prawdziwym objawieniem. Książka opowiadającą historię walki o przetrwanie w postapokaliptycznym świecie nie tylko podbiła serca czytelników stając się bestsellerem. Przede wszystkim przyniosła pisarzowi jedną z najważniejszych nagród literackich, nagrodę Pulitzera! Adaptacja tej fascynującej opowieści trafiła również do kin. Film Droga w reżyserii Johna Hillcoata i według scenariusza Joe Penhalla ukazał się w 2009 roku. W rolach głównych wystąpili m.in. Viggo Mortensen, Robert Duvall, Charlize Theron i Kodi Smit-McPhee.

Jednak do rzeczy! Po szesnastu latach dwie nowe powieści Cormaca McCarthy’ego pojawią się na półkach księgarni w ostatnim kwartale tego roku. Warto docenić ten akt, ponieważ pisarz ma już 88 lat! W ręce polskiego czytelnika jego najnowsze dzieła trafią dzięki Wydawnictwu Literackiemu.

The Passenger i Stella Maris

Wiadomo, że dwie nowe powieści Cormaca McCarthy’ego, choć ukażą się w Stanach w miesięcznym odstępie – są ze sobą fabularnie połączone.  Jak donosi New York Times – pisarz zaskoczy swoich czytelników. Odszedł bowiem od typowej dla siebie tematyki i zdecydował się na stylistyczną świeżość. Tym razem nie przeczytamy o walce dobra ze złem czy okrucieństwach, jakie jest w stanie wyrządzić człowiek. Nowe opowieści autor zbudował czerpiąc z historii fizyki i matematyki. Bada w nich ludzką świadomość, naturę rzeczywistości czy związek geniuszu z szaleństwem. I zadaje pytania o to, czy nauka i religia mogą istnieć obok siebie.

O czym zatem będą te długooczekiwane książki? Poznamy w nich historię rodzeństwa Alicii i Bobby’ego Western, którego ojcem był wynalazca bomby atomowej. W pierwszej książce zatytułowanej The Passenger zagłębimy się w życiorys mężczyzny – nurka ratunkowego, który boi się morskich głębin, poszukiwanego w związku z pewnym spiskiem. Bobby nurkując w miejscu katastrofy samolotu odkryje, że zniknął jeden z pasażerów. Oprócz tego okaże się, że nigdzie nie ma czarnej skrzynki i torby pilota. Gdy zrozumie, że właśnie natknął się na dowody jakiejś tajemniczej sprawy, zaczną go nachodzić podejrzani mężczyźni w garniturach.

Stella Maris to z kolei powieść poświęcona życiu Alicii, która z powodu schizofrenii paranoidalnej przebywa w zamkniętym ośrodku. Książka ta jest zbiór transkrypcji jej rozmów z psychiatrą. Co łączy Alicię i Bobby’ego oprócz dziedzictwa ich ojca? Wzajemna miłość i obsesja.

Czytaj także: