Cormoran Strike 4. część

Cormoran Strike 4. część – kiedy?

Czekałam, czekałam i nareszcie już wiadomo. Czwarty tom serii kryminalnej z Cormoranem Strikiem spod pióra Roberta Galbraitha (ps. JK Rowling) ukaże się 18 września tego roku! Data premiery Lethal White była przez długi czas nieznana. Fani dopytywali, autorka informowała jedynie, że już zakończyła prace nad tym tomem. Ta niesamowita wiadomość, że książka pojawi się we wrześniu, ukazała się 10 lipca. Została ujawniona także okładka do tego tytułu. Oczywiście na razie książka ukaże się w wersji anglojęzycznej, jednak jestem pewna, że na polskie wydanie nie będzie trzeba długo czekać.

Aktualizacja: Książka będzie miała swoją polską premierę 28 listopada. Można znaleźć ją tutaj.

Cormoran Strike 4. część – o czym będzie Lethal White?

Bohaterem czwartego tomu z serii jest Billy, młody mężczyzna, który jest przekonany, że mógł być w przeszłości świadkiem morderstwa. Ofiarą było dziecko. Billy wydaje się niestabilny emocjonalnie i nie pamięta zbyt wielu szczegółów, jednak wzbudza w Strike’u coś na kształt litości. Zanim detektyw zdoła zadać mu więcej pytań, mężczyzna wybiega z jego biura.

Zaniepokojony Strike wyrusza wraz z Robin (teraz już nie asystentką, ale prawomocną partnerką), żeby dowiedzieć się czegoś o tej sprawie. Ślady prowadzą ich do znanych niewielu osobom sekretnych miejsc w Londynie, do sanktuarium na terenie Parlamentu i dalej do pewnego dworu. Labirynt śladów i pytań zdaje się zacieśniać.

Teraz jednak Strike już nie może działać na granicy prawa, a po brawurowo rozwiązanych sprawach, już nie jest ciułającym każdy grosz detektywem. Teraz Strike jest sławny. Co gorsza, jego relacja z Robin także się skomplikowała. Już teraz potrafi docenić jej pomoc i wie, że jest jego nieocenionym partnerem przy rozwiązaniu każdej sprawy. Jednak relacje między nimi nie są proste i wykraczają daleko poza układ biznesowy. Wow, wow, wow. 🙂

Cormoran Strike 4. część, czyli o kunszcie pióra Rowling

Źródło: Pinterest

Osobiście uważam, że to właśnie te kryminały spod pióra autorki Harry’ego Pottera pokazują, jak genialnym jest ona pisarzem. Sama postać detektywa, jego życie, relacje, jego charakter składają się na bohatera z krwi i kości, z ranami na ciele i duszy. Były weteran na początku serii ciuła każdy grosz, śpi w swoim biurze, unika pytań o swojego ojca (gwiazdę rocka) i stale ściga się z policją w rozwiązywaniu najtrudniejszych spraw. Szczególnie podpada im, kiedy oni zamykają śledztwo, a on prowadzi sprawę na nowe, nieznane tory.

Sprawy, którymi zajmuje się detektyw, są niezwykle złożone, a czytelnicy do ostatnich stron nie spodziewają się tego, kto jest sprawcą. Genialnie poprowadzone wątki, wspaniałe i złożone postacie, to największe atuty tej serii.

Cormoran Strike 4. część, czyli makabryczna strona wyobraźni

Jak powiedział dziennikarz z USA Today, pseudonim pozwolił Rowling pokazać czytelnikom swoją nieznaną literacką stronę, dał jej wolność i swobodę, aby mogła zabrać czytelników w bardziej krwawe i makabryczne miejsca swojej wyobraźni. Tutaj Rowling nie ogranicza już wiek czytelników i pisarka świadomie z tego korzysta.

W serii ukazały się do tej pory: Wołanie kukułki, Żniwa zła, Jedwabnik.