Czarni – nowy reportaż Pawła Reszki
W ciągu dwóch ostatnich lat było bardzo głośno wokół reportaży odsłaniającego kulisy pracy w polskiej służbie zdrowia. W 2017 roku do księgarń trafiła książka Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy. Rok później ukazała się kolejna część — Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy. Niedawno ukazał się nowy reportaż Pawła Reszki — Czarni, w którym dziennikarz przygląda się środowisku polskich duchownych.
Czarni — nowy reportaż Pawła Reszki
Paweł Reszka słynie z tego, że bada zawodowe życie bohaterów swoich reportaży od podszewki. Żeby zebrać materiały do Małych bogów, zatrudnił się jako sanitariusz. Z kolei, żeby poczuć się jak ksiądz, założył sutannę. Dziennikarz przeprowadził ten eksperyment, żeby na własnej skórze przekonać się, jakie reakcje wywołuje koloratka w dzisiejszych czasach, w których obnaża się to, że ludzie pełniący posługę w Kościele wcale nie są kryształowi. W czasach, w których Kościół coraz częściej staje się synonimem grzechy.
Reszka rozmawia z różnymi duchownymi: wikarymi, proboszczami i zakonnikami. Tymi wykształconymi z wielkich miast i tymi prostymi, z prowincji. Rozmawia z nimi o wszystkim — grzechu, seksie i pieniądzach oraz o codzienności.
Jak sam pisze:
Chciałem zobaczyć w nich nie wysłanników Pana Boga, a zwykłych ludzi – którzy mają takie same pragnienia jak i my. Słuchałem opowieści o ich miłościach, tęsknotach i czasami niewybaczalnych grzechach. Spotykałem też ludzi w księżach zakochanych i przez nich skrzywdzonych. W końcu w ramach reporterskiego eksperymentu sam założyłem sutannę. Chciałem popatrzeć na świat oczami duchownego.
Rozmowy z duchownymi są środkiem do postawienia diagnozy. Reszka chce dowiedzieć się, gdzie leży przyczyna tego, że w tym środowisku pojawia się tak wiele patologii. Co sprawia, że kapłani, wbrew głoszonym przez nich naukom, sami prowadzą niemoralne życie?
Książkę Czarni Pawła Reszko możecie znaleźć w tym miejscu. Jeżeli interesujecie tym tematem, to polecam Wam też reportaż Joanny Podgórskiej Spróchniały krzyż. Autorka bierze pod lupę stwierdzenie, że żyjemy w świeckim kraju. Udowadnia, że polska polityka nie jest wolna od wpływów Kościoła, a do świeckości jej bardzo wiele brakuje. Książkę Joanny Podgórskiej znajdziecie tutaj.