Czas Bogini to moje pierwsze spotkanie z twórczością Ewy Kassali. Autorka znana jest z powieści umiejscowionych w starożytnym Egipcie, jak chociażby Hatszepsut czy Boska Nefretete. Przyznam szczerze, że od paru miesięcy chodzą za mną „słowiańskie książki”, jak chociażby Gniewa. Nieczęsto sięgam po powieści historyczne, więc postanowiłam skusić się na lekturę Czasu Bogini wydanej przez Wydawnictwo Sonia Draga.

Czas Bogini - recenzja książki Ewy Kassali

Na kartach powieści poznajemy czasy dzieciństwa Mieszka, obserwujemy jego dorastanie, a przede wszystkim krainę świętych gajów, świątyń, gdzie oddawano cześć Perunowi, Welesowi, Nyi, Makoszy. Przecudne opisy wierzeń i rytuałów sprawiły, że nie mogłam odłożyć książki.

Książka jest napisana w przepiękny sposób. Owszem, objętość tekstu na stronie sprawia, że kartki przewraca się raczej wolno. Ale naprawdę warto! Masa szczegółów, świetnie nakreślonych bohaterów i przede wszystkim – bohaterek. Każda inna, chociaż bez dwóch zdań – silna, broniąca swoich przekonań. Autorka tchnęła życie w postaci historyczne, które, cóż, znać możemy jedynie z nudnych lekcji historii albo wręcz legend.

Czas Bogini – recenzja

Powiem szczerze, że z pewnością sięgnę po kolejne tomy, bowiem Czas Bogini zapowiada cykl Słowiański szlak. Cieszę się, że powstają takie książki, ponieważ dzięki temu możemy w przyjemny sposób poznać początki naszej historii.

Autorka naprawdę wykonała kawał ciężkiej pracy. Książka zawiera mnóstwo przypisów. W ten oto sposób, trafiając w tekście nawet na element ubioru charakterystyczny dla epoki, możemy dowiedzieć się nie tylko, co to jest i do czego służyło. Przypisy nawet odsyłają do muzeów, w których możemy coś takiego obejrzeć. Czas Bogini to efekt ciężkiej pracy i erudycji Autorki i sztabu ludzi, dla których historia Polski, broń czy taktyka wojenna tamtych czasów praktycznie nie ma tajemnic.

Czas bogini to niezwykła wyprawa do czasów, kiedy to świat dawnych bogów musiał ustąpić miejsca nowej religii. Autorka z niesamowitą dbałością o szczegóły wprowadza nas w życie naszych przodków.

Książka wciągnęła mnie bez reszty. Intrygująca fabuła, wyraziści bohaterowie, a także świetne opisy rodzimej wiary Słowian… Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że na kolejną część Autorka nie da nam długo czekać!

Książkę Czas Bogini znajdziecie tutaj.

Moja ocena
  • 10/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
  • 10/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
  • 10/10
    Czy książka nadaje się na prezent? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Na kartach powieści poznajemy czasy dzieciństwa Mieszka, obserwujemy jego dorastanie, a przede wszystkim krainę świętych gajów, świątyń, gdzie oddawano cześć Perunowi, Welesowi, Nyi, Makoszy. Przecudne opisy wierzeń i rytuałów sprawiły, że nie mogłam odłożyć książki. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli długo czekać na kolejny tom!