Książki dla dzieciRecenzje

Czerwony kłopot – czy trzeba się wstydzić emocji? Recenzja książki dla dzieci

Czerwony kłopot - czy trzeba się wstydzić emocji? Recenzja książki dla dzieci

Kłopoty towarzyszące dzieciom mogą być bardzo różne, mogą mieć też różne kolory. Główny bohater książki Joanny Strękowskiej ma problem z kłopotem, który jest czerwony. W jaki sposób można się z nim uporać, a może lepiej się zaprzyjaźnić? Czerwony kłopot to książka dla przedszkolaków, która pomaga oswoić emocje.

Czerwony kłopot - czy trzeba się wstydzić emocji? Recenzja książki dla dzieci - okładka książki

Czerwony kłopot – recenzja książki dla dzieci

Głównym bohaterem książki Joanny Strękowskiej jest przedszkolak, Krzyś. Chłopiec ma problem. Martwi się nim, a dodatkowo ten problem wpływa na poczucie własnej wartości Krzysia i zniechęca go do podejmowania wyzwań.

Co to za kłopot? Czerwony!

Chodzi o to, że Krzyś w sytuacjach stresowych oblewa się szkarłatnym rumieńcem, dlatego mówi, że ma czerwony kłopot. Sam kłopot przybiera przerysowaną formę czerwonego potwora, który towarzyszy chłopcu we wszystkich sytuacjach, w których pojawia się zdenerwowanie, skrępowanie i wstyd.

Przedszkolak będzie musiał poradzić sobie z problemem, bo bardzo chce wziąć udział w przedstawieniu.

Czerwony kłopot - ilustracje z książki dla dzieci o emocjach

Emocje są trudne, ale można je oswoić

Mnóstwo przedszkolaków, po poznaniu historii Krzysia, z pewnością powiedzie: mam tak samo. Może nie każdy ma problem ze skrępowaniem w sytuacjach stresujących, ale z pewnością każde dziecko ma jakiś „swój” kłopot, który rozmiarem urasta do rangi Czerwonego. W realiach przedszkolnych to może być choćby złość, czy tęsknota za rodzicami.

Właśnie dlatego Czerwony kłopot Joanny Strękowskiej może być dobrym punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem o emocjach. Możemy pomóc dziecku zrozumieć i pomóc mu nazwać emocje, które czuje. Możemy też — idąc za sugestią autorki — zachęcić je do personalizacji emocji, wyobrażenia sobie tego, jaki ten największy kłopot mógłby mieć kolor i narysowania go. Wszystko, żeby dziecko oswoić z emocją najbardziej dlań problematyczną.

Czerwony kłopot: okładka; rysunek

Bohater taki, jak czytelnicy

Rumieniący się Krzyś to bohater, z którym mali czytelnicy bez większych problemów się utożsamią. Jest w podobnym wieku, jak oni i mierzy się z podobnymi problemami. Dzieciaki śledzą zmagania Krzysia i świetnie je rozumieją. Przecież też zmagają się ze swoimi kłopotami, które dość mocno mogą uprzykrzyć im przedszkolną i nie tylko przedszkolną codzienność.

Joanna Strękowska – treść i ilustracje

Joanna Strękowska jest nie tylko autorką treści książeczki Czerwony kłopot, ale też autorką ilustracji. A przy tych w przypadku książek dla dzieci warto się zatrzymać. Te w tej książeczce o emocjach są kolorowe, wyraziste, pięknie oddają treść opowieści i z pewnością spodobają się dzieciom.

Czerwony kłopot – książka o emocjach dla dzieci

Czerwony kłopot Joanny Strękowskiej to książka skierowana do przedszkolaków, ale jestem pewna, że problem, jaki podejmuje autorka, jest na tyle uniwersalny, że książkę można też czytać z młodszymi lub starszymi dziećmi.

Książkę możecie znaleźć w tym miejscu. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Wilga.

Sprawdź też:

Ocena Anety
  • 10/10
    Czy to wartościowa książka dla dzieci? - 10/10
  • 10/10
    Jak oceniam ilustracje? - 10/10
  • 10/10
    Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Czerwony kłopot Joanny Strękowskiej może być dobrym punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem o emocjach. Możemy pomóc dziecku zrozumieć i pomóc mu nazwać emocje, które czuje. Możemy też — idąc za sugestią autorki — zachęcić je do personalizacji emocji, wyobrażenia sobie tego, jaki ten największy kłopot mógłby mieć kolor i narysowania go. Wszystko, żeby dziecko oswoić z emocją najbardziej dlań problematyczną.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)