Nebula 2021 przyznane Nebula 2021 przyznane

Rozstrzygnięto konkurs na najlepsze amerykańskie książki z gatunku science fiction. W trzech słowach: Nebula 2021 przyznana! 5 czerwca po jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie literatury fantastycznej – za najlepszą powieść science fiction – sięgnęła kobieta, Martha Wells. W 56. edycji konkursu członkowie amerykańskiego stowarzyszenia zrzeszającego pisarzy science fiction i fantasy (a jest ich ponad 1800!) najwięcej głosów oddali na jej książkę zatytułowaną Network Effect. Kto jeszcze został wyróżniony za swoją twórczość?

Nebula 2021 przyznane

Fot: https://www.facebook.com/SFWA.org/

Nebula 2021 przyznana

Podobnie jak wiele innych literackich wyróżnień w ostatni czasie, tak i Nagrody Nebula 2021, z powodu pandemii COVID-19 przyznano podczas gali organizowanej online, którą na żywo mógł śledzić cały świat. Gospodynią 56. ceremonii rozdania nagród była Aydrea Walden – amertykańska scenarzystka i aktorka, którą w tej wystąpiła już drugi rok z rzędu. Na ekranach swoich laptopów czy smartfonów, mogliśmy również zobaczyć twórców, którzy odbierali swoje upragnione i zasłużone laury. Kto 5 czerwca cieszył się najbardziej? Zobacz pełną listę nagrodzonych:

  • Powieść: Martha Wells, Network Effect,
  • Mikropowieść: P. Djèlí Clark, Ring Shout,
  • Nowela: Sarah Pinsker, Two Truths and a Lie – autorka rok temu otrzymała nagrodę Nebula 2020 za najlepszą powieść A song for a New Day,
  • Opowiadanie: John Wiswell, Open House on Haunted Hill,
  • Scenariusz gry: Greg Kasavin, Hades,
  • Nagroda Raya Bradbury’ego: Michael Schur, za 13 i 14 odcinek czwartego sezonu serialu Dobre Miejsce, (dostępny na platformie Netflix)
  • Nagroda Andre Norton: T. Kingfisher, A Wizard’s Guide to Defensive Baking.

Na tym nie skończyło się wręczanie nagród. Oprócz wyżej wymienionych wyróżnień tytuł Wielkiej Mistrzyni (Damon Knight Grand Master) przyznano pisarce Nalo Hopkinson. Natomiast nagrodę za działalność na rzecz stowarzyszenia Science Fiction Writers of America otrzymała Connie Willis.

Martha Wells, Network Effect

Zwycięska powieść science fiction autorstwa Marty Wells pt. Network Effect jest piątą częścią cyklu The Murderbot Diaries. Jednocześnie to pierwsza w tej serii powieść pełnowymiarowa, ponieważ wcześniejsze teksty były wydane w formacie dłuższych opowiadań. Dwa utwory rozpoczynające tę literacka podróż na podbój kosmosu, zatytułowane All systems red oraz Artificial Condition również zostały docenione przez krytyków. Pierwszy z nich w 2017 zdobył tytuł na najlepsze opowiadanie, a w 2018 Nagrodę Hugo. Drugi otrzymał to samo wyróżnienie w roku 2019 oraz Nagrodę Locusa. Biorąc pod uwagę tak dobry start powieściowego cyklu – Nebula była już chyba tylko kwestią czasu. I ten czas nadszedł w 2021 roku. Niestety do tej pory na polskim rynku nie ukazała się seria The Murderbot Diaries Marthy Wells. Istnieje jednak szansa, że po takim wyróżnieniu, jakieś wydawnictwo podejmie się tego zadania.

Sam cykl bowiem przedstawia się bardzo interesująco. Pisany jest z perspektywy androida, który nie jest takim zwykłym robotem, bowiem posiada uczucia. To on oprowadza czytelnika po świecie przyszłości, w którym ludzkość zdobyła kosmos, a roboty, podobne do narratora – budzą w ludziach strach. Dlaczego? Ponieważ kolejne misje badawcze, do których co rusz potrzebne są transporty nowych maszyn niezbędnych do eksploracji wszechświata, wymagają ochrony. Ładunkiem zajmują się androidy, które czasem ulegają awariom i zamieniają się w nieprzewidywalnych szaleńców…

***

Obejrzyj zapis transmisji gali rozdania Nagród Nebula 2020, która odbyła się online:

Zobacz także: