Czym się kierować przy wyborze piórnika?
Mam dla Was kolejną porcję informacji związanych z okołoszkolnymi przygotowaniami. Tym razem napiszę Wam o tym, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego piórnika szkolnego.
Wydawać by się mogło, że wybór piórnika jest najprzyjemniejszą sprawą, bo pozostawia większą dowolność i nie trzeba zwracać uwagi na szereg cech, jak w przypadku plecaków. Na pewno w jakimś stopniu to prawda, ale czy faktycznie, przy wyborze piórnika powinniśmy się kierować tylko kryterium estetycznym?
Czym się kierować przy wyborze piórnika dla pierwszoklasisty?
Do wyboru mamy całą masę rodzajów i wzorów piórników dedykowanym najmłodszym uczniom. Do najpopularniejszych należą piórniki rozkładane, saszetki i tuby zamykane na zamek. Wszystkie są dostępne z wyposażeniem lub bez.
Nie ma wątpliwości, że uczniowie klas wczesnoszkolnych potrzebują piórnika, który pomieści wszystkie artykuły do pisania i rysowania. Na pewno uczniom rozpoczynającym naukę przydadzą się: linijka, nożyczki, ołówek, odpowiedni długopis, kolorowe kredki, gumka i temperówka. Ale rodzice powinni się zastanowić nad tym, czy dziecko codziennie będzie potrzebowało obszernego zestawu kredek i mazaków, we wszystkich kolorach tęczy, zestawu ołówków od H3 do B3, dziecięciu kolorowych długopisów i całego zestawu linijek?
Wczoraj Wam pisałam o tym, że plecaki maluchów są za ciężkie, dlatego warto o ich wadze myśleć też na etapie wybierania piórnika. Podejrzewam, że wielki usztywniony piórnik z pełnym wyposażeniem i trzema przegródkami może ważyć spokojnie do pół kilograma.
Zalecana waga plecaka z pełnym wyposażeniem powinna stanowić do 10% wagi dziecka. Taki pierwszoklasista może ważyć 20-25 kg, plecak bez zawartości ok. 1 kg, więc zostaje nam 1-1,5 kg na książki i inne potrzebne rzeczy, prawda?
Jeżeli dziecko ma taką możliwość, niech zostawia wszystkie przybory do rysowania w szafce szkolnej, żeby mieć je pod ręką na lekcje, na które faktycznie będą potrzebne, a ze sobą niech nosi tylko podstawowe kolory. Sądzę, że najlepiej sprawdzi się do tego piórnik tupu saszetka lub tuba. Ich zaletą jest też to, że po skończonej lekcji uczeń nie traci czasu na umieszczanie każdego przyboru w osobnej przegródce.
Czym się kierować przy wyborze piórnika dla starszego ucznia?
Starszy uczeń potrzebuje innych przyborów szkolnych. W wersji full to: długopis, zapasowy długopis, kilka kolorowych cienkopisów, jakiś zakreślacz, ołówek, gumka, temperówka, linijka, ekierka, kątomierz i cyrkiel. Takie wyposażenie jest w stanie pomieścić mniejszy piórnik.
Prawda jest taka, że na im wyższe szczebelki drabiny edukacyjnej się wspinamy, tym mniejszego piórnika potrzebujemy. No, chyba że wybieramy się na studia artystyczne. Przyznajcie się, kto z Was miał piórnik na studiach? 😉
Gdzie szukać odpowiedniego piórnika?
Z wyborem piórnika można poszaleć. Producenci prześcigają się w wymyślaniu wzorów odpowiednich dla dzieci, młodzieży i nastolatków. Bez problemu można znaleźć taki z ulubionym bohaterem z bajki, ukochanym zwierzakiem, zabawnymi napisami itd.
Moja rada dla Was jest taka, żebyście przy dokonywaniu wyboru zwrócili uwagę na trzy rzeczy: na to, żeby piórnik pomieścił tylko niezbędne przybory i żeby był możliwie jak najlżejszy. Jeżeli wybieracie piórnik dla dziecka, wybierzcie taki, który mu się spodoba. 😉
Szeroką ofertę piórników w niezłych cenach znajdziecie tutaj.
A może przy wyborze piórników kierujecie się innymi wytycznymi? Jestem ciekawa, na co zwracacie uwagę. 🙂