PodręcznikiPolecamy

Czym się kierować przy wyborze plecaka szkolnego?

Czym się kierować przy wyborze plecaka szkolnego? Sprawdź plecaki w TaniaKsiazka.pl

Tak jak obiecałam Wam wczoraj, dziś biorę na warsztat temat plecaków szkolnych. Wybór odpowiedniego plecaka jest bardzo ważny, bo dziecko będzie z niego korzystać przez cały rok. Jeżeli zastanawiacie się nad tym, czym się kierować przy wyborze plecaka szkolnego, to ten tekst jest dla Was. 😉

Co drugie dziecko w Polsce ma za ciężki plecak!

Czym się kierować przy wyborze plecaka szkolnego? Sprawdź plecaki w TaniaKsiazka.plCzy wiecie, że przyjęto, że waga plecaka nie powinna przekraczać 10% wagi ciała dziecka? Takie obciążenie uznano za bezpieczne i optymalne. Niestety z badań Akcji Lekki Tornister wynika, że co drugi uczeń w wieku 6-9 lat nosi plecak, którego waga przekracza bezpieczny poziom.

Plecaki uczniów pierwszych trzech klas szkoły podstawowej ważą średnio 6-7 kg, a przecież dzieci w tym wieku nie ważą 60-70 kg! To dziewczynki zazwyczaj mają cięższe plecaki. Średnio 1 kg ważą przedmioty zbędne, które nie są dziecku potrzebne. Dlatego tak ważne dla zdrowia dziecka jest, żeby sprawdzać, co zabiera ze sobą do szkoły i czy nie ma przeciążonego plecaka. Zbyt ciężki tornister źle działa na kark, ramiona, plecy, stawy biodrowe, kolanowe i stopy dziecka. Długotrwałe przeciążenie prowadzi do wad postawy.

Dużą rolę odgrywa odpowiedni wybór plecaka do szkoły. Trzeba wybierać takie, które pomogą równomiernie rozłożyć obciążenie.

Czym się kierować przy wyborze plecaka szkolnego?

Czym się kierować przy wyborze plecaka szkolnego? Sprawdź plecaki w TaniaKsiazka.plJest kilka ważnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Po pierwsze, plecak bez zawartości powinien być lekki. Średnio plecaki ważą ok. 1 kg, ale można znaleźć takie, które ważą nieco ponad pół kilograma. Im szczuplejsze i drobniejsze dziecko, tym lżejszy powinno mieć plecak, którego wielkość, dodatkowo, powinna być dobrana do wzrostu ucznia.

Należy zwrócić uwagę na szelki i tył plecaka, który powinien być usztywniony. Szelki muszą być szerokie (min. 4 cm) i miękkie. Dlaczego? Usztywniony tył pozwala rozłożyć ciężar na całe plecy. W plecakach, które tego nie mają, całe obciążenie skupia się na ramionach dziecka.

Groźne są plecaki na jedno ramię i szkolne torby na książki, bo obciążają jedną stronę ciała, dlatego nie nadają się do codziennego noszenia z ciężką zawartością. Powinno się dziecku zwracać uwagę na to, żeby nie nosiło plecaka nonszalancko na jednym ramieniu, bo to niebezpieczne dla zdrowia kręgosłupa.

To najważniejsze aspekty, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze plecaka. Powinniśmy zwracać na nie uwagę nie tylko w przypadku wyboru plecaków dla dzieci, ale też tych dla młodzieży i dorosłych.

Czym się kierować przy wyborze plecaka szkolnego? Sprawdź plecaki w TaniaKsiazka.plWiemy, czym w wyborze plecaka szkolnego kierują się uczniowie, prawda? Oczywiście, że jego wyglądem. Plecak musi się uczniowi podobać! Na szczęście producenci prześcigają się w tworzeniu projektów, które nie tylko przyciągają spojrzenia, ale też są bezpieczne.

O ile rodzicom łatwiej mieć wpływ na wybór plecaka dla młodszego ucznia, o tyle z nastolatkami jest już trudniej. Nastolatek plecak często kupuje sam i kieruje się głównie wyglądem. Warto uczulić go na powyższe zasady, żeby nie wrócił z zakupów z czymś, co nie będzie bezpieczne dla jego zdrowia.

Na koniec pozostaje mi życzyć Wam powodzenia. 😉 A i jeszcze jedno, szeroki wybór plecaków dla dzieci, młodzieży i nastolatków znajdziecie tutaj.

A wy czym się kierujecie, przy wyborze plecaka?