Dorota Kotas z Nagrodą Conrada za Pustostany Pustostany

25 października zakończył się Festiwal Conrada organizowany przez Miasto Kraków, KBF oraz Fundację Tygodnika Powszechnego. Podczas największego międzynarodowego wydarzenia literackiego w Polsce i jednego z największych w Europie, Nagrodę Conrada za najlepszy debiut prozatorski wręczono po raz szósty. W tym roku to do Doroty Kotas, za powieść Pustostany, trafiła pożądana przez wielu twórców statuetka w kształcie lunety.

Pustostan Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Dorota Kotas z Nagrodą Conrada za Pustostany

Festiwal Conrada trwał od 19 do 25 października. Niestety z uwagi na pandemię koronawirusa, organizatorzy zmuszeni byli przenieść wydarzenie do mediów społecznościowych. To właśnie tam odbywały się festiwalowe spotkania z literatami. Codziennie widzowie mieli okazję uczestniczyć w wirtualnych spotkaniach z jednym polskim i dwojgiem pisarzy z zagranicy. Łącznie odbyło się prawie 80 wydarzeń.

Do zaszczytnej Nagrody Conrada za debiut prozatorski 2019 r. nominowano pięć pisarek debiutantek:

  • Dorotę Brauntsch, Domy bezdomne (Dowody na Istnienie),
  • Joannę Gierak-Onoszko, 27 śmierci Toby’ego Obeda (Dowody na Istnienie), laureatka tegorocznej Nike Publiczności
  • Barbara Klicka, Zdrój (W.A.B.),
  • Urszula Zajączkowska, Patyki, badyle (Marginesy), laureatka 15. Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej
  • Dorota Kotas z powieścią, Pustostany (Niebieska Studnia)

To właśnie ta ostatnia, Dorota Kotas, została najbardziej doceniona za swój debiut. Odbierając nagrodę w tęczowej maseczce, złożyła podziękowania zabarwione kontekstem politycznym, odnosząc się do aktualnej sytuacji w kraju.

W pierwszej kolejności, z racji tych dziwnych okoliczności, w których się znajdujemy, chciałabym podziękować wszystkim, którzy wyszli na ulicę, by protestować przeciwko wyrokowi na kobiety, który wydał Trybunał. Jestem szczęśliwa, że mogę reprezentować kobiety odbierając tę nagrodę.

Gala prowadzona przez Agnieszkę Szydłowską była transmitowana online. Oprócz samego ogłoszenia werdyktu i słów nagrodzonej pisarki, widzowie otrzymali znakomitą umysłową ucztę. Dwa wyjątkowe wykłady wygłosili bowiem: filozof i profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, Andrzej Leder, oraz nagradzana na całym świecie pisarka turecko-brytyjska, obrończyni praw kobiet, wolności słowa i osób LGBT – Elif Shafak.

Pustostany – najlepszy debiut prozatorski

Pustostany Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

O treści książki informuje nas niezwykle intrygująca nota wydawnicza wydawnictwa Niebieska studnia:

Czy można nie mieć pracy przez rok, chociaż życie jest nieprzyjemnie drogie? To jest książka o tym, jak się mieszka w domu z widokiem na kulę ziemską, czym można się pożywić w mieszkaniach zmarłych sąsiadów, jak się czuje pani w kiosku Ruchu i kto kradnie spod domów azalie. Jedna z bohaterek postanawia zamieszkać w wannie, bo jest jej smutno w Warszawie. Ale wbrew pozorom to bardzo wesoła i pouczająca książka. Można się z niej dowiedzieć, jak powstaje człowiek albo z czego ugotować Polsce smaczną zupę. Poza tym moc wskazówek dla roślin, jak opiekować się ludźmi i dzieje z życia bazaru. Można kupić i czytać zamiast żyć – świetny pomysł na każdą porę roku.

Swój egzemplarz nagrodzonej powieści znajdziesz w tym miejscu.

Powiązane artykuły: