Dywizjon 303Dobra wiadomość dla wszystkich fanów Arkadego Fiedlera, autora książki Dywizjon 303. Otóż, 10 sierpnia bieżącego roku rozpoczęły się zdjęcia do filmu, który powstanie na podstawie tej powieści. Zdjęcia do produkcji odbywają się w podwarszawskim Drwalewie, ale przewidziane są również prace w Wielkiej Brytanii.

Dywizjon 303 opowiada historię polskich lotników, którzy uczestniczyli w Bitwie o Anglię. Autor książki, Arkady Fiedler, był porucznikiem rezerwy, a w 1940 roku przyjął rolę wojennego korespondenta działającego przy oddziałach lotniczych w Wielkiej Brytanii.

Reżyserią filmu powstającego na podstawie książki Dywizjon 303 zajął się Wiesław Saniewski, który o owym projekcie mówi następująco: Chcemy opowiedzieć o fantastycznych, pięknych ludziach, którzy w sytuacji dla siebie niezwykłej, poza granicami, walczyli o wolność swojego kraju. W rolach głównych na wielkim ekranie zobaczymy Macieja Zakościelnego (Jan Zumbach) oraz Piotra Adamczyka (Witold Urbanowicz). Studio, które podjęło się wyprodukowania obrazu to Film Media S.A..

Wiemy, że zdjęcia do ekranizacji Dywizjonu 303 zaczęły się od sceny zbombardowania szpitala, który mieści się w Zaleszczykach. Czas tego wydarzenia to 1 września 1939. Nad produkcją czuwają również synowie autora, Marek Fiedler i Arkady Radosław Fiedler, którzy w dzień zdjęć pojawili się na planie. Na produkcję przeznaczono aż 14 milionów złotych, natomiast cały film ma potrwać ok. 110 minut, w tym aż 30 minut mają zajmować sceny przedstawiające walki powietrzne.

Dywizjon 303 na ekrany kin ma wejść najprawdopodobniej już w 2017 roku, jednak nie znamy jeszcze dokładniejszej daty. Czekamy więc z niecierpliwością, bo zapowiada się jedna z gorętszych premier przyszłego roku. Czytaliście książkę, czy może czekacie na film?