Ciekawostki o książkachLiteratura piękna

Wilk – powieść Hłaski ma alternatywne zakończenia!

WilkWilk autorstwa Marka Hłaski ma alternatywne wersje! Jakiś czas temu informowaliśmy was o tym, że odnaleziono nowe, niepublikowane wcześniej powieści pisarza. Mają się one ukazać w tomie Najlepsze lata naszego życia. Tym razem mamy również dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników opowieści Wilk, której głównym bohaterem jest Rysiek Lewandowski – młody mężczyzna z Marymontu.

Wilk – opowieść o trzech zakończeniach

Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu jest posiadaczem archiwum prac Marka Hłaski. To właśnie wśród owych pism znaleziono inne opcje losów głównego bohatera powieści Wilk. Radosław Młynarczyk, we wstępie do zapowiadanej książki wyjaśnia, że fragmentaryczna konstrukcja Wilka stworzyła artyście możliwość utworzenia aż trzech oddzielnych, jednak powiązanych ze sobą, historii. Opowiadają one o zrujnowanych marzeniach i rozkładzie pragnień. Przedstawiają także bohatera jako tego, który traci wiarę na skutek przeżytych zawodów i porażek. W nieznanych wcześniej zakończeniach czytelnik zetknie się z serią nieszczęść, które dotykają Ryśka Lewandowskiego. Trzy wersje zaprezentują wycieńczającą pracę, utratę niewinności oraz upadek marzeń o wielkiej miłości. Radosław Młynarczyk o znalezisku mówi następująco: Widać w tym celowy zabieg autora, który w kolejnej wersji powieści projektuje pogłębienie rozpaczy Ryśka, rozkładu otaczającego go świata i jego wartości.

Aternatywne losy bohatera powieści Wilk będzie można znaleźć w tomie Najlepsze lata naszego życia. W sprzedaży ukazać ma się 28 września bieżącego roku. Książka na rynku pojawi się nakładem wydawnictwa Iskry. Będzie można nabyć ją w dwóch wersjach – popularnej, a także w opracowaniu krytycznym.