Ciekawostki o książkachEkranizacje i adaptacje

Ekranizacja powieści Cormaca McCarthy’ego Krwawy południk pod wielki znakiem zapytania

kraway południkPierwsze informacje o ekranizacji książki Cormaca McCarthy’ego Krwawy południk pojawiły się już w poprzedniej dekadzie. W roku 2008 reżyserią miał się zająć Ridley Scott, a scenariusz adaptacji był już prawie gotowy. Problemem była jednak jego realizacja, ponieważ film zrobiony na jego podstawie musiałby posiadać najwyższą kategorię wiekową.

Podobnie sprawy potoczyły się z kolejnym reżyserem, który podjął się próby ekranizacji powieści McCarthy’ego. Tommy Lee Jones stwierdził, że chciał stworzyć film wierny książce, ale to jest praktycznie niemożliwe do wykonania z powodu jej olbrzymiej brutalności.

Następny w kolejce do stworzenia ekranizacji książki Krwawy południk, jak dotąd uważanej za nie możliwą do sfilmowania, jest James Franco. Stworzył on nawet ponad 30 minutową produkcję testową. W ten sposób chciał przekonać do siebie i swojej pracy producenta Scotta Rudina. Zabieg ten odniósł oczekiwany sukces i James Franco ruszył z projektem, który odprawił z kwitkiem już tak wielu wybitnych reżyserów. Oprócz reżyserii, sam także miał pojawić się na ekranie, a z nim tacy aktorzy jak Russell Crowe (Gladiator), Tye Sheridan (Uciekinier) i Vincent D’Onofrio (Zabić Irlandczyka).

Wszystko przebiegało po myśli Jamesa Franco i producentów filmu, aż do ogłoszenia terminu jego sprzedaży. Miało się ona odbyć podczas nadchodzącego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Kilka dni po pojawieniu się tej informacji, produkcja oraz sprzedaż została jednak zawieszona. Jaki był powód? Otóż jak się okazało, producenci są cały czas w trakcie negocjacji z posiadaczami praw autorskich powieści Cormaca McCarthy’ego. W tej chwili Krwawy południk powraca ponownie na półkę i czeka na dalszy rozwój sytuacji.

Krwawy południk jest to książka oparta o autentyczne wydarzenia, które miały miejsce w XIX wiecznej Ameryce. Uznana przez New York Times za jedną z najważniejszych amerykańskich powieści. Przedstawia historię czternastoletniego chłopca, uciekającego z domu przed ojcem pijakiem. Na swojej drodze spotyka i dołącza do bezwzględnego gangu łowców skalpów, dowodzonego przez Judge Holdena.