The Rose Girl

The Rose Girl - zobacz na TaniaKsiazka.plO Fay Howison zrobiło się głośno, kiedy światło dzienne ujrzała jej powieść pt. The Rose Girl. Można by pomyśleć, że nie ma nic dziwnego, w tym, że kobieta postanowiła spróbować swoich sił jako pisarka. Przecież każdy czołowy obecnie twórca kiedyś zaczynał. To jednak nie sama powieść wzbudziła niemałe zamieszanie w literackim świecie, a wiek jej autorki. Fay Howison ma bowiem 91 lat! Kobieta pochodzi z hrabstwa Rutland w środkowej Anglii i właśnie zadebiutowała książką dla młodzieży.

Fay Howison i początek jej nowej przygody

Niezwykły przypadek Howison udowadnia, że starość nie jest żadnym ograniczeniem, jeśli chodzi o sztukę pisania książek. Co więcej, to właśnie na emeryturze mogą pojawić się mistrzowskie pomysły na bestsellerową powieść. Nie od dziś przecież wiadomo, że to babcie są najlepszymi głosicielkami fantastycznych bajek. Fay postanowiła spisać właśnie jedną z takich historii, którą opowiadała wnuczce. Oto jak tłumaczy pomysł na projekt:

Jedna z moich wnuczek, Freya, która miała wtedy 11 lat, była w trochę złym humorze. Wzięłam ją na górę i zacząłem opowiadać jej historię. Naprawdę się nią zainteresowała i zadawała mi pytania dotyczące bohaterów. W ten sposób powstał podstawowy zarys fabuły. Pomyślałam, że byłaby to fantastyczna książka. Więc napisałam ją i spędziłam prawie dziewięć lat na wygładzaniu tekstu.

W całe przedsięwzięcie była oczywiście zaangażowana wspomniana Freya, która obecnie ma 19 lat. Jej zadaniem było wymyślenie nazw różnych zwierząt, występujących w opowieści oraz podanie kilku rozwiązań fabularnych. Książka ujrzała światło dzienne dzięki platformie self-publishingowej oficyny Troubador. Jak łatwo się domyślić, wnuczka pisarki była również pierwszą recenzentką książki.

Dawno, dawno temu…

O czym opowiada sama historia? Zaliczyć ją można do gatunku komediowo-romansowego. Akcja powieści rozgrywa się w czasach przed uprzemysłowieniem. Na przeciwnych krańcach idyllicznej krainy żyją dwie różne rodziny. W jednej z nich posępny książę Ashbury przeżywa żałobę po stracie ukochanej żony. Z tego też powodu trzyma on swoją piękną córkę Rosalbę w zamknięciu, w przepięknym domu. A to, dlatego że nie chce, by i jej przydarzyło się podobne rozczarowanie i ból.

Po drugiej stronie spokojne życie wiodą niekonwencjonalni Pagetowie. Gdy do trzech braci Paget dociera informacja o losie Rosalby, każdy z nich obmyśla własny plan wyrwania dziewczyny ze szponów ojca i zdobycia jej serca. Jak łatwo się domyślić, sprawa nie jest jednak taka prosta.

Dla tych, którym opowieść przypadnie do gustu mamy dobrą wiadomość. Autorka zapowiada, że zaczyna właśnie prace nad kolejnymi dwiema książkami opowiadającymi o losach Rosalby.

Jeśli zaś poszukujecie dobrej i taniej książki, zapraszamy tutaj!