Film 451° Fahrenheita adaptacją książki dostępnej na TaniaKsiążka.pl

Na tegorocznym festiwalu w Cannes zaprezentowano jedną z nowych produkcji HBO. Film 451° Fahrenheita (bo o nim mowa) jest adaptacją głośnej powieści Ray’a Brabury’ego o tym samym tytule. Premiera filmu miała miejsce 20 maja na HBO i HBO GO.

Film 451° Fahrenheita produkcji HBO

Film 451° Fahrenheita adaptacją książki dostępnej na TaniaKsiążka.pl

źródło: materiał prasowy HBO

Akcja historii opowiedzianej w książce 451° Fahrenheita, zaadaptowanej na potrzeby filmu, toczy się w Stanach Zjednoczonych. To dystopijna przyszłość, w której ludzi faszeruje się lekami, żeby byli jak najbardziej posłuszni. Wszyscy funkcjonują bezrefleksyjnie i w kompletnym oderwaniu od historii.

W rzeczywistości zmanipulowanej przez media, w świecie z wciąż od nowa pisaną przeszłością, nie ma miejsca na książki, dlatego literatura została zakazana. Książek nie wolno posiadać ani czytać.

Ich niszczeniem zajmują się wyselekcjonowani strażacy. Tytułowe 451° Fahrenheita to temperatura, w której  – wg. opowiedzianej przez Brabury’ego historii – pali się papier.

Guy Montag to młody strażak, który początkowo bezrefleksyjnie wypełnia swoje obowiązki. W pewnym momencie poznaje utajnioną przeszłość, w której ludzie nie żyli w strachu. Ta przeszłość staje się pryzmatem zniekształcającym znaną mu rzeczywistość. Zaczyna kwestionować rozkazy i istniejący porządek rzeczy. Podejmuje walkę ze swoim mentorem, kapitanem straży pożarnej, żeby móc porzucić dotychczasowe życie.

Michael B. Jordan jako Guy Montag

Film 451° Fahrenheita adaptacją książki dostępnej na TaniaKsiążka.pl

źródło: materiał prasowy HBO

 

W filmowej produkcji HBO w postać młodego strażaka wcielił się Michael B. Jordan, którego szersza publiczność kojarzy z filmu Czarna pantera. W roli kapitana straży pożarnej zobaczymy dwukrotnie nominowanego do Oskara Michaela Shannona (Kształt wody). Sofia Boutella wcieli się w Klarysę – informatorkę uwikłaną w konflikt między dwoma strażakami. Aktorkę mogliśmy zobaczyć m.in. w najnowszej Mumii.

Nowe, polskie wydanie książki 451° Fahrenheita

Książka 451° Fahrenheita Ray’a Brabury’ego została napisana w 1953 roku. Niedawno ukazało się jej nowe, polskie wydanie. Jeżeli jesteście ciekawi oryginalnej wersji historii, to książkę można kupić tutaj.

Film 451° Fahrenheita można obejrzeć na HBO GO. Może już go widzieliście? Jak myślicie, czy twórcom udało się uaktualnić napisaną ponad 50 lat temu historię?

Powiązane: Książka 451 Stopni Fahrenheita już w Polsce!

Trailer filmu: