Another Day of Life

Widzowie zaproszeni na 71. Festiwal Filmowy w Cannes jako pierwsi zobaczą film Another Day of Life, oparty na reportażu Ryszarda Kapuścińskiego Jeszcze dzień życia. Polską premierę animowanej produkcji zaplanowano na początek listopada.

Another Day of Life

źródło: http://anotherdayoflifefilm.com/

Another Day of Life – piekło wojny w Angolii 

Film opowiada o trzymiesięcznej wyprawie Ryszarda Kapuścińskiego do owładniętej wojną Angolii. W 1975 roku reporter, ryzykując własne życie, przedostaje się na linię frontu, ponieważ chce jako pierwszy dziennikarz na świecie zdać relację z przebiegu walk.

Szybko okazuje się jednak, że dla Kapuścińskiego to nie jest zwyczajny konflikt, który musi zrelacjonować. Wojna w Angolii zyskuje dla niego osobisty wymiar. To właśnie wtedy Kapuściński rodzi się na nowo – już jako pisarz, a nie jedynie dziennikarz.

W filmie „Another Day of Life” (…) publiczność zostaje przeniesiona z Kapuścińskim na wojenny front, aby lepiej zrozumieć towarzyszące mu emocje: strach, szaleństwo, panikę i wszechogarniającą samotność.

Another Day of Life – pierwszy film o Kapuścińskim 

Another Day of Life to pierwszy pełnometrażowy film o Ryszardzie Kapuścińskim. Bazą dla scenariusza był opublikowany w 1976 roku reportaż Jeszcze dzień życia, w którym autor opisał swój pobyt w skonfliktowanej Angolii. Oto, w jaki sposób sam pisarz tłumaczył znaczenie tytułu:

„Jeszcze dzień życia” jest książką bardzo osobistą. Nie o wojnie, nie o tych walczących stronach, tylko o zagubieniu, o niewiadomej, o niepewności, co się z tobą stanie. Były tam takie sytuacje, że człowiek właściwie wiedział, że nie będzie już żył. I każdego dnia mówiło się z ulgą: – O, jeszcze jeden dzień z życia mam za sobą, jeszcze jeden mnie czeka. Ale już nie więcej.

Film jest połączeniem stylizowanej na komiks animacji oraz współczesnego dokumentu. Dzięki temu zabiegowi widz ma szansę poznać zarówno wydarzenia sprzed 40 lat, jak i dzisiejszą ocenę świadków tamtych wydarzeń.

Another Day of Life na festiwalu w Cannes zostanie wyświetlony poza konkursem, podczas specjalnego pokazu. Twórcami filmu jest hiszpańsko-polski duet reżyserów Raúl de la Fuente i Damian Nenow.