Film Chłopi – malarska adaptacja z szansą na Oscara 2024
Malarska adaptacja powieści Noblisty, Władysława Reymonta, ma szansę na zdobycie Oscara 2024 za najlepszy film międzynarodowy. Film Chłopi miał światową premierę 8 września na tegorocznym Festiwalu w Toronto. Na swoim koncie ma już trzy Złote Lwy: Nagrodę Publiczności, Nagrodę Specjalną i Nagrodę Specjalną Jury). W walce o reprezentację Polski, w wyścigu o Nagrodę Akademii Filmowej, pokonał „Zieloną granicę” Agnieszki Holland i „Kobietę z…” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.
Film Chłopi: animacja malowana przez ponad 100 artystów
Film Chłopi to nowy projekt twórców Twojego Vincenta. Za scenariusz i reżyserię odpowiadają DK Welchman i Hugh Welchman. Całość pierwotnie została stworzona jako film aktorski. Na tej bazie powstała animacja inspirowana malarstwem europejskim przełomu XIX i XX wieku, zwłaszcza malarstwem młodopolskim – dziełami m.in. Stanisława Wyspiańskiego czy Jacka Malczewskiego. Nad niesamowitym, wizualnym efektem finalnym pracowało ponad 100 artystów.
W role główne wcielili się: Kamila Urzędowska (Jagna), Robert Gularczyk (Antek) i Mirosław Baka (Boryna).
Adaptacja Chłopów Władysława Reymonta
Na powieść o tematyce społeczno-obyczajowej Reymonta składają się cztery, odpowiadające porom roku części (pierwsze wydania w latach: 1904-1909).
Fabuła Chłopów skupia się głównie wokół Macieja Boryny – najbogatszego gospodarza we wsi Lipice, jego rodziny i parobków. Autor z jednej strony pokazuje związek mieszkańców z naturą i życie chłopów zdeterminowane zmieniającymi się porami roku. Z drugiej porusza temat niesprawiedliwości społecznych.
Starzejący się Maciej Boryna postanawia ożenić się trzeci raz. Tym razem jego wybór pada na najpiękniejszą kobietę we wsi, młodziutką Jagnę. Mimo tego, że dziewczyna jest niezbyt lubiana i nie ma najlepszej opinii, Boryna jest nią zauroczony i nie zamierza odpuścić.
Jagna, podobnie jak wiele innych chłopskich kobiet w tamtym czacie, nie ma wyboru. Wychodzi za mąż, bo tak ktoś zdecydował za nią. Jednak nie zamierza być pokorną i cichą żoną. Wdaje się w romanse, w tym z Antkiem – żonatym synem Boryny. Nic dobrego nie może z tego wyniknąć.
Film w polskich kinach będziemy mogli oglądać od 13 października. Tymczasem odsyłam Was do książkowego pierwowzoru. To klasyka polskiej literatury, którą warto przeczytać (a nawet odświeżyć sobie lekturę) nie tylko przez wzgląd na ekranizację.
Kliknij, żeby sprawdzić książki Władysława Reymonta, w tym różne wydania Chłopów >
Przeczytaj też: