Film dokumentalny o Jerzym PilchuFilm dokumentalny o Jerzym Pilchu to nie lada gratka dla wszystkich miłośników pisarza. Odbiorcy mieli okazję zapoznać się z jego premierą 18 kwietnia 2017 roku podczas uroczystej premiery w Krakowie. Czego dokładnie mogą spodziewać się widzowie?

Film dokumentalny o Jerzym Pilchu – szczegóły

Projekt nosi całkiem prosty i niepozostawiający zbyt wiele pola do interpretacji tytuł Film o Pilchu. To powieść o niezwykłym mężczyźnie, który dzięki swoim tekstom odcisnął trwałe piętno w polskiej literaturze. Wszystko za sprawą niebanalnego spojrzenia na świat oraz ukazywaniu rzeczywistości w krzywym zwierciadle. Widzowie mieli szansę posłuchać, jak Pilch opowiada przed kamerą o dorastaniu w Wiśle. Ponadto zdradził również, jaki wpływ miały kobiety na jego osobiste wybory. Zwierzył się także z powinności twórcy i relacji między nim a rodzicami, którzy nierzadko bywali bohaterami jego prozy.

Odbiorcy zostali zabrani w podróż do mieszkania pisarza, mieszczącego się przy ulicy Hożej w Warszawie, gdzie mieszka obecnie i tworzy. Janusz Głowacki tak oto opisuje bohatera dokumentu:

Ma parę obsesji: obsesję erotyczną, którą bardzo popieram… snobizm luterański, którego nie rozumiem…

Oprócz tytułowego artysty w produkcji można ujrzeć również mnóstwo przyjaciół pisarza, członków rodziny czy kolegów po fachu. I tak oto na ekranie pojawili się także: Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk, Wojciech Kuczok czy Andrzej Grabowski.

Za dokument odpowiedzialni są: Jacek Rzehak, który ma na koncie sukces związany z produkcją pt. Pod Mocnym Aniołem oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Za reżyserię i scenariusz odpowiada Adam Lewandowski.

Niestety nie wiadomo, czy produkcja pt. Film o Pilchu doczeka się szerszej dystrybucji. Wszystkich, którzy do tej pory nie mieli okazji zapoznać się z twórczością Jerzego Pilcha, odsyłam tutaj.