Literacka Nagroda Nike 2019 - siedmioro nominowanych
Finaliści Literackiej Nagrody Nike 2017 - Nagroda Nike

http://www.instytutksiazki.pl/

Są już nam znani finaliści Literackiej Nagrody Nike 2017. Warto tutaj wspomnieć, że tradycja wręczania tego wyróżnienia sięga 1997 roku. Jak więc widać, jest to dość wiekowa i wciąż znacząca nagroda. Nic dziwnego, bo ma ona na celu promowanie polskiej literatury współczesnej, szczególnie tej w formie powieści. Zwycięzca może liczyć na czek w wysokości 100 tysięcy złotych oraz pamiątkową statuetkę zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę. Warto zaznaczyć, że konkurs obejmuje jedynie autorów żyjących i nie dotyczy prac zbiorowych ani opracowań. Fundatorami nagrody są natomiast Gazeta Wyborcza oraz Fundacja Agory.

Finaliści Literackiej Nagrody Nike 2017 – lista szczęśliwców

Poniżej mamy przyjemność przedstawić Wam siedmiu finalistów, którzy zostali wybrani z dwudziestu nominowanych książek. Oto autorzy oraz ich dzieła:

Radka Franczak – Serce – debiutancka powieść autora.

Genowefa Jakubowska-Fijałkowska – Paraliż przysenny – tomik wierszy.

Cezary Łazarewicz – Żeby nie było śladów – reportaż.

Stanisław Lubieński – Dwanaście srok za ogon – książka prozatorska.

Jacek Podsiadło – Włos Bregueta – tomik poetycki.

Monika Sznajderman – Fałszerze pieprzu – zbiór esejów.

Krzysztof Środa – Las nie uprzedza – proza eseistyczno-podróżnicza.

Zwycięzcę będziemy mieli okazję poznać 1 października 2017 roku. Zostanie on ogłoszony podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Warszawie. W skład jury, pod przewodnictwem Tomasza Fiałkowskiego, które będzie decydowało o zwycięzcy, wchodzą jeszcze: Joanna Krakowska, Antoni Pawlak, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner, Marek Zaleski, Maria Zmarz-Koczanowicz.

Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu. A może Wy, drodzy Czytelnicy, macie już swój typ? A może brakuje Wam tu tytułu, który Waszym zdaniem zasłużył na nominację? Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi opiniami! Tymczasem wszystkich zachęcamy do zapoznania się z książkami siódemki szczęśliwców, którzy znaleźli się w finale. Warto tutaj również wspomnieć, że otrzymanie tego wyróżnienia to ogromny prestiż w świecie literackim. Wśród autorów, którzy mogą pochwalić się Literacką Nagrodą Nike, są, m.in.: takie nazwiska, jak: Czesław Miłosz, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Marian Pilot czy najświeższa laureatka z 2016 roku – Bronka Nowicka.