Gorzko, gorzko - nowa powieść Joanny Bator

Cztery pokolenia kobiet, rodzinna trauma i trudna historia o pragnieniu wolności i miłości. Gorzko, gorzko, nowa powieść Joanny Bator to przejmująca saga rodzinna. Od 25 listopada możecie ją znaleźć w księgarniach. 

Gorzko, gorzko - nowa powieść Joanny Bator

Niezbadane są ścieżki pisarskiej wyobraźni, toteż inspiracją może stać się nawet pewna historia poznana na cmentarzu. Gorzko, gorzko swój początek miało właśnie w takiej historii, poznanej na cmentarzu w Unisławiu Śląskim. Joanna Bator w swojej najnowszej powieści wraca na Dolny Śląsk, ten polski i ten niemiecki. Zatem w poszukiwaniu skrawków historii kobiet z jednej rodziny, udamy się do Wałbrzycha i w jego okolice.

Gorzko, gorzko Joanny Bator – rodzinna historia naznaczona traumą

Cztery pokolenia, cztery historie naznaczone cierpieniem i marzeniami o wolności i miłości.

Kalina wprowadza się do nowego domu w Sokołowisku. Poznając rodzinną historię, zagłębia się w życie swojej matki, babki i prababki. Składa ich życia ze skrawków, jakie udaje się jej odnaleźć, i próbuje zszyć je w jedną całość. Kalina z mozołem rekonstruuje naznaczoną traumą rodzinną historię i jednocześnie próbuje sobie poradzić ze swoim złamanym sercem.

Gorzko, gorzko - nowa powieść Joanny Bator

Dlaczego Berta popełniła zbrodnię? Kiedy Barbara nauczyła się tak dobrze rzucać nożem? Dlaczego Violetta otworzyła wek Pandory i co w nim było? Czy Kalinie uda się poznać prawdę?

~ z opisu wydawcy

Wszystko zaczyna się w latach 20. XX wieku od Berty, wędliniarki, której największym marzeniem jest podróż do Pragi. Jednak ojciec Berty już zaplanował jej przyszłość w rodzinnej masarni i nie ma w niej miejsca na wolność i podróże. Gorycz i wielkie miłosne rozczarowanie doprowadzają Bertę do tego, że popełnia zbrodnię.

Życie Barbary, córki Berty, zostaje naznaczone wojenną traumą, a z kolei córki Barbary, Violetty — pragnieniem miłości i uznania.

Gorzko i czule

Gorzko, gorzko jest historią pełną realizmu i magiczności, miłości i nienawiści. Dodatkowo to jednocześnie opowieść czuła i okrutna. Która niczym klasyczne tragedie — jak czytamy w opisie wydawcy — budzi w czytelniku i litość i trwogę, by na koniec przynieść nadzieję na oczyszczające katharsis.

W sieci można znaleźć opinie, że Gorzko, gorzko najlepsza od czasów trylogii wałbrzyskiej powieść autorki. Nową powieść Joanny Bator możecie znaleźć w tym miejscu.