Gra dotycząca twórczości Joyce’a
Gra dotycząca twórczości Joyce’a to doskonały projekt, który z pewnością ułatwi życie niejednemu Czytelnikowi! Nie ma co ukrywać, że dla wielu przebrnięcie przez słynną powieść pisarza pt. Ulisses graniczyło z cudem. Jest to lektura ambitna i wymagająca ogromnego skupienia i poświęcenia. A przecież po książki sięga się dla przyjemności. Nawet od ambitnych i pouczających opowieści oczekujemy pewnego minimum zrozumienia i właściwej komunikacji faktów. Dlatego też znaleźli się ochotnicy, którzy postanowili ułatwić czytelnikom odbiór twórczości Jamesa Joyce’a.
Gra dotycząca twórczości Joyce’a – niepowtarzalny projekt
Mowa tu o studentach z Bostonu, którzy podjęli się stworzenia gry na podstawie Ulissesa, umieszczonej w wirtualnej rzeczywistości. Projekt nosi nazwę Joycestick i ma za zadanie przybliżyć prozę autora wszystkim odbiorcom, stroniącym od niej do tej pory. Istnieje również drugi cel ów gry. Ma ona udowodnić, że adaptacje literatury wysokiej do formatu gier jest nie tylko możliwa, ale przynosi również przy tym wiele korzyści dla samej warstwy literackiej. Potwierdza to profesor Nugent, czuwający nad całym projektem. Jak dodaje opiekun studentów, dzięki temu będzie możliwe poczucie potęgi powieści na zupełnie nowej płaszczyźnie. I nie chodzi tu już wyłącznie o Joyce’a.
Na potrzeby projektu zespół musi odtworzyć Dublin z przeszłości. Po tym Dublinie gracze będą mogli poruszać się jak po prawdziwym, historycznym mieście. Oczywiście fabuła w grze, tak jak i w książce, będzie skoncentrowana na Leopoldzie Bloomie. Uczestnicy staną więc oko w oko ze zwyczajnym dniem przeżywanym przez bohatera żyjącego w owym mieście. Dzięki temu będą mieli okazję przeżyć własną, współczesną podróż homerycką.
Gdzie będzie można zawędrować?
Najważniejszym punktem jest oczywiście wojskowa wieża, od której rozpoczyna się powieść. Gracze będą mogli odwiedzić również kafejki. Idea projektu nie wiąże się w żaden sposób z wykonywaniem jakichkolwiek zadań. Jej głównym celem jest poznanie miejsc i zdarzeń z powieści. Dlatego też dla wielbicieli gier przygodowych, w których należy wypełniać zadania i zdobywać doświadczenie może okazać się nieco nudna…
Tak czy inaczej, nie mamy wątpliwości, że projekt jest ciekawy i godny pochwały. Z pewnością zachęci wielu Czytelników do sięgnięcia po książki Jamesa Joyce’a. Najpierw zachęcamy jednak, by spróbować sił z tradycyjną wersją powieści.
Książkę Ulisses znajdziecie tutaj. A może są tu osoby, którym udało się dotrzeć do ostatniej strony? Koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami!