Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru 2020 - Zygmunt Miłoszewski laureatem Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru

Wielkimi krokami zbliża się coroczny Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Niestety, podobnie jak inne ważne wydarzenia (nie tylko) literackie i ten festiwal przeniesie się do sieci, by w dniach 4-8 listopada ściągnąć uwagę wszystkich fanów kryminałów. Wiemy już, komu podczas jego trwania zostanie wręczona Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru 2020 za całokształt twórczości! Laureatem tego zaszczytnego wyróżnienia zostanie Zygmunt Miłoszewski! 

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru

https://www.facebook.com/FestiwalKryminalu

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru 2020

Nagroda Wielkiego Kalibru to nagroda literacka, przyznawana przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie” oraz Instytut Książki za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. Pierwsza edycja odbyła się w 2004, której laureatem został Marek Krajewski za powieść Koniec świata w Breslau. Do tej pory a na liście nagrodzonych widnieją naprawdę znamienite nazwiska. Znajdują się na niej między innymi: Marcin Świetlicki (Dwanaście), Mariusz Czubaj (21:37, R.I.P.), Gaja Grzegorzewska (Topielica), Wojciech Chmielarz (Przejęcie) czy Robert Małecki (Skaza). Dwukrotnym laureatem tej nagrody został również Zygmunt Miłoszewski. W 2008 roku za powieść Uwikłanie oraz 2012 za Ziarno Prawdy. W tym roku kapituła doceniła cały jego dorobek literacki, a tym samym wkład w rozwój polskiej literatury kryminalnej przyznając mu Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Jego waszmość, laureat Zygmunt Miłoszewski 

Zygmunt Miłoszewski to pisarz, scenarzysta, publicysta, działacz społeczny. Jest również sekretarzem i współzałożycielem branżowego stowarzyszenia Unia Literacka oraz laureatem Paszportu „Polityki” w 2015 za powieść Gniew. Przede wszystkim natomiast jest jednym z najpoczytniejszych autorów w naszym kraju. Jego popularność wyszła poza polskie granice za sprawą głośnej kryminalnej trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim, a jego książki są obecnie tłumaczone na kilkanaście języków. Jego niebanalne historie detektywistyczne inspirują również twórców filmowych, przez co kilka z jego książek doczekało się premier na srebrnym ekranie.

Za sprawą Honorowej Nagrody wielkiego Kalibru, którą pisarz otrzyma w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, dołączy do wybitnych twórców gatunku jak m.in.: Joanna Chmielewska, Jo Nesbo, Anne Holt, Walter Mosley, Hakan Nesser, Tess Gerristen, Peter Robinson czy Bernard Minier.

Co ciekawe, pierwszy raz od 2007 roku, kiedy to honorowe wyróżnienie otrzymał Marek Krajewski, przyznano ją pisarzowi narodowości polskiej. Musiało minąć aż 13 lat, by ponownie trafiła w ręce naszego rodzimego autora. Myślę, że Zygmunt Miłoszewski w pełni zasłużył na tę nagrodę. (Uwaga, prywata: bardzo szeroko uśmiechnęłam się na wiadomość o jego wygranej i gdybym tylko umiała, wywijałabym radośnie obertasy 🙂 ).

Zaproszenie na festiwal przed ekranem komputera

Międzynarodowy Festiwalu Kryminału będzie relacjonowany na oficjalnym fanpage’u wydarzenia w dniach 4-8 listopada. Zygmunt Miłoszewski spotka się z internautami 7 listopada, w sobotę o godzinie 17:30. Zapisane? Nie można tego przegapić!

Trudno mi uwierzyć, że nie znasz jeszcze ani jednej jego książki. Jeśli jednak tak jest, to na pewnie tylko dlatego, że Twoją uwagę zajmowało czytanie stosów lektur innych autorów. 😉 Wszystkie powieści Zygmunta Miłoszewskiego znajdziesz w tym miejscu. A jeśli już je czytałeś, dlaczego by nie sięgnąć po nie po raz drugi?

Powiązane artykuły: