Ile z gór tych złota - powieść nominowana do Bookera już w Polsce Ile z gór tych złota

Co roku na świecie powstaje mnóstwo wartościowych książek. Te warte szczególnej uwagi trafiają na listy nominowanych do prestiżowych nagród, a niektóre z nich wygrywają w zawodach o tytuły najlepszych. I choć śledzimy zagraniczne konkursy i poznajemy wyróżnione tytuły i ich wybitnych twórców, nie zawsze mamy możliwość zapoznania się z tymi dziełami. Dlaczego? Ponieważ większość z tych książek nie zostaje przełożona na język polski. Tym bardziej cieszy fakt, gdy któraś z nich trafia do naszych rodzimych księgarni. Tym razem będziemy mieli okazję przeczytać powieść nominowaną do Nagrody Bookera 2020. Ile z góry tych złota autorstwa urodzonej w Pekinie amerykańskiej pisarki C Pam Zhang już możemy dostać w Polsce dzięki Wydawnictwu Echa

Ile z gór tych złota Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Ile z gór tych złota

Ile z gór tych złota to elektryzujący debiut C Pam Zhang i zapowiedź świeżego, fenomenalnego, nowego głosu w literaturze. Fabułę książki autorka osadziła w czasach amerykańskiej gorączki złota. Jest to zatem przejmująca, epicka powieść przygodowa, a jednocześnie nie brak jej pierwiastka intymności. Znajdziemy tu chińską symbolikę wplecioną w wyjątkowo oryginalną warstwę językową. Zhang kreuje swoją historię w bardzo oryginalny sposób przemycając w niej ogromną tęsknot za domem. W książce tej nie brakuje też wątku rasowego, z którego wyłania się pytanie: gdzie tak naprawdę jest miejsce imigrantów.

O czym jednak dokładniej opowiada sama książka? Ba umiera w nocy, osierocając dwójkę dzieci – Lucy i Sam. Imigranckie sieroty nagle z dnia na dzień zostają same jak palec w kraju, który nie uznaje ich istnienia. Wyruszają zatem w podróż, by pożegnać się z ojcem i uwolnić się od przeszłości. Tę wędrówkę zapamiętają na długo… Szlak wiedzie bowiem przez opustoszały widmowy krajobraz pełen kości gigantycznych bawołów i odcisków tygrysich łap. Poza tym w drodze na jaw zaczynają wychodzić rodzinne sekrety,  a relacja między rodzeństwem zostaje wystawiona na próbę.

Opinie o książce i jej sukcesy

Błyskotliwy debiut… Ta powieść jest jednocześnie ekscytującą przygodą, czułą opowieścią o dojrzewaniu, obaleniem mitu otaczającego amerykański zachód i pojawieniem się wielkiego talenty literackiego

~ Esquire

Chociaż książka przedstawia kontrnarrację wobec konwencjonalnych opowieści o początkach Ameryki, to jednocześnie bada bardziej intymne wymiary przynależności i pamięci, zadając w kółko pytanie: Co sprawia, że dom jest domem?

~ The New York er

Wyjątkowa… Zhang robi coś więcej niż tylko przeciwstawia się narracji kowboja, ona odsuwa ją na bok, Jednocześnie wywrotowa i poszukująca.

~ The Washington Post

Nominacja do Nagrody Bookera 2020 to nie jedyny sukces książki Ile z gór tych złota. Czym jeszcze może się pochwalić? Otóż jest:

  • jedną z pozycji na liście ulubionych książek Baracka Obamy roku 2020,
  • zdobywczynią Nagrody Literackiej Asian/Pacific,
  • zdobywczynią Nagrody Academy of Arts AND Letters Rosenthal Award,
  • finalistką Nagrody PEN/Hemingway.

Jeśli chcesz się przekonać, co takiego jest w tej lekturze, że wzbudza aż taki podziw, kliknij ten link i ją zamów!

Czytaj także: