Nagrodzony Bookerem 2020 Shuggie Bain w Polsce!

Debiut literacki Douglasa Stuarta zatrząsł literackim światem na zachodzie. W 2020 roku Stuart otrzymał za swoją pierwszą powieść jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień, czyli brytyjską Nagrodę Bookera. Autor był także nominowany do amerykańskiej National Book Award. Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych literaturą światową jest taka, że niedługo ukaże się polskie wydanie książki. Shuggie Bain w Polsce pojawi się na półkach księgarń już w czerwcu! O szczegółach przeczytacie poniżej.

Nagrodzony Bookerem 2020 Shuggie Bain w Polsce!

Shuggie Bain – o uzależnieniu, seksualności i trudnej miłości

Robotnicza dzielnica przemysłowego, górniczego Glasgow, lata osiemdziesiąte – a więc pełnia kryzysu i okres reform wprowadzanych przez Margaret Thatcher. Z takimi niełatwymi okolicznościami muszą zmierzyć się Bainowie. Kiedy głowa rodziny – a zarazem niewierny mąż – postanawia odejść, Agnes zostaje sama z trójką dzieci.

Brak perspektyw na przyszłość, a także trudna sytuacja ekonomiczna i rodzinna sprawiają, że Agnes stopniowo popada coraz bardziej w nałóg alkoholowy. Dzieci początkowo wspólnie przejmują ciężar utrzymania domu i opieki nad załamaną psychicznie matką. Wkrótce jednak starsze rodzeństwo wykrusza się, a przy Agnes pozostaje tylko najmłodszy syn Hugh, nazywany Shuggiem.

Chłopak boryka się nie tylko z alkoholizmem matki. Shuggie jest samotny i odtrącony: w szkole rówieśnicy dręczą go przez jego homoseksualną orientację. Czuje się wyrzutkiem w świecie, który odrzucił najpierw jego matkę, a teraz także jego. Świecie, który nie docenia żadnych jego starań.

Douglas Stuart Shuggie Bain

Shuggie Bain w Polsce już w czerwcu

Według Stuarta jego książka jest nie tyle opowieścią o uzależnieniu, ile historią niezwykłej miłości syna i matki. Autor przyznał także, że w swojej debiutanckiej powieści zawarł wątki autobiograficzne.

Książka Douglasa Stewarta w Polsce ukaże się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. Powieść z języka angielskiego przełożył Krzysztof Cieślik.

Premiera polskiego wydania Shuggiego Baina jest zaplanowana na 16 czerwca 2021 roku.

Książkę znajdziecie TUTAJ >>

Zobacz także: