ArtykułyPodręczniki

Jak kupować podręczniki? – poradnik dla rodziców

Zakup podręczników na nowy rok szkolny to zmora wielu rodziców. Jeśli chcesz uniknąć długich kolejek w księgarniach, braków w asortymencie oraz morza wydanych pieniędzy, skorzystaj z kilku prostych porad, które ułatwią ci życie w tym gorącym okresie.

  1. Zdobądź dokładny spis książek wymaganych przez szkołę. Przy odkupywaniu podręczników od starszych klas nie warto polegać tylko i wyłącznie na tych samych tytułach. Może się bowiem okazać, że zalecane są nowsze wydania, poszerzone o treści lub dodatki, które nie obowiązywały do tej pory. Koniecznością jest także sprawdzenie, czy nasze dziecko jest objęte reformą podręcznikową. Dzięki niej rodzic ma obowiązek zaopatrzyć ucznia jedynie w książki do przedmiotów nieobowiązkowych. Wszystkie inne zapewnia szkoła.
  1. Kupuj wcześniej. Zakup podręczników na ostatnią chwilę zawsze wiąże się z ryzykiem, że księgarnie stacjonarne będą miały pewne braki w asortymencie. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że pomimo naszych usilnych starań, dziecko w pierwszych dniach września będzie pozbawione książek. Początek roku szkolnego i tak jest stresującym wydarzeniem w życiu ucznia, dlatego warto zaoszczędzić mu niepotrzebnych przykrości.
  1. Szukaj korzystnych ofert w Internecie. Ceny w księgarniach internetowych często bywają znacznie korzystniejsze od tych ze zwykłych sklepów. Zawsze można też liczyć na dodatkowe rabaty i promocje. W ten sposób oszczędza się nie tylko pieniądze, ale także swój czas, który z pewnością trzeba byłoby spędzić w długich kolejkach.
  1. Kupuj w pakietach i za jednym zamachem. Szukanie najniższych cen jest jak najbardziej wskazane, jednak jeśli zdecydujemy się już na konkretną księgarnię, warto dokonać tam wszystkich niezbędnych zakupów. Zestawy książek wraz z ćwiczeniami z reguły bywają tańsze niż przy zaopatrywaniu się w nie oddzielnie. Wyprawka szkolna to koszt kilkuset złotych, dlatego nie trzeba przejmować się opłatami za dostawę w księgarniach internetowych – powyżej określonej kwoty zawsze będzie darmowa.