Jak się nie zabić i nie zwariować – blogerka o depresji
Masz prawo do szczęścia – zapewnia Sukanek – więc odważ się z niego skorzystać. Poznaj książkową zapowiedź Jak się nie zabić i nie zwariować od Burda Media.
Justyna Suchanek – o inspiracji do napisania książki
Justyna Suchanek, znana społeczności internetowej pod pseudonimem Sukanek, jest youtuberką, influencerką, montażystką i fotografką. Swój kanał na Youtubie założyła w 2014 roku. Publikuje tam vlogi, autorskie charakteryzacje oraz teledyski.
W swoim cyklu Szczerze o… często porusza kontrowersyjne tematy, takie jak depresja, samobójstwo czy autodestrukcja. Na swoim profilu na Instagramie często podejmuje się tematów, których inni wolą unikać.
Na swoich mediach społecznościowych nie chce pokazywać tylko najlepszych chwil. Jej odbiorcy mogą być z nią również w tych najgorszych.
Trudna życiowa droga sprawiła, że Justyna postanowiła motywować i inspirować innych do walki o lepsze życie. Dzięki temu wiele osób sięgnęło po odpowiednią pomoc. Właśnie z tej potrzeby serca powstała książka Jak się nie zabić i nie zwariować, nad którą, jak mówi autorka, pracowała aż 5 lat.
Jak się nie zabić i nie zwariować
23 lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. O chorobie mówi się coraz częściej, niemniej jednak wciąż istnieje wiele szkodliwych stereotypów na jej temat i mimo powszechnego dostępu do wiedzy, w momencie dotknięcia chorobą osoby bliskiej, często pozostajemy bezsilni. Według statystyk na depresję cierpi dziś ok 350 mln ludzi, z czego w Polsce jest to aż 1,5 mln ludzi. W Stanach Zjednoczonych liczba zdiagnozowanych rośnie co roku o 20 proc. i dotyczy osób w każdym wieku. Co zatrważające, tylko połowa chorych sięga po pomoc.
Czujesz czasami, że nikt Cię nie rozumie? Że jesteś tylko problemem i byłoby lepiej, gdyby Cię nie było? Nie wiesz jak wypełnić pustkę, którą nosisz w środku? Wydaje Ci się, że czujesz się tak tylko ty?
Sukanek świetnie zna te myśli – towarzyszyły jej, od kiedy tylko pamięta. W swojej książce szczerze opowiada o dorastaniu w rodzinie z problemem alkoholowym. Dzieli się z odbiorcami historią swoich nastoletnich zmaganiach z depresją, opowiada o próbach samobójczych, pobytach w szpitalach psychiatrycznych, autodestrukcyjnych myślach i uzależnieniu od miłości.
Nie zawsze było jej łatwo. Ale jednego jest pewna – życie może Cię jeszcze pozytywnie zaskoczyć. Tylko pozwól sobie pomóc.